Strojvůdci v Německu dál stávkují, dálnice jsou ucpané

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2014 9:01
Protest má trvat až do pondělního rána, nezastavil ho ani soud. Postihl i železniční spojení Německa s Českem, když vlaky na trati z Prahy do Berlína končí v Drážďanech.
Foto: Reuters

Berlín - Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) pokračují ve stávce.

DB stejně jako ve čtvrtek budou i v pátek chtít zachovat zhruba třetinu vypravovaných vlaků. Cestující do značné míry využívají jako náhradní dopravní prostředky auta a autobusy. Německá média proto varují, že se na řadě míst mohou v ranní a odpolední špičce tvořit zácpy.

Stávka strojvůdců má trvat až do pondělního rána. Postihla i železniční spojení Německa s Českem, když vlaky na trati z Prahy do Berlína končí v Drážďanech. Na českém území ale železniční provoz ovlivněn není.

V důsledku stávky se zvyšuje provoz na německých dálnicích. Provozovatelé dálkových autobusů vypravují o 20 procent víc spojů, řada lidí také k dojíždění za prací využívá nyní auto. Německá média proto varují, že zejména v okolí velkých měst se mohou tvořit dlouhé zácpy.

Na dálnici před Mnichovem stála auta ve čtvrtek ráno v desetikilometrové koloně, u Düsseldorfu se vytvořila kolona dlouhá 30 kilometrů. Podle dopravních odborníků může být dnes situace ještě horší.

Soud stávku nezastavil

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem zároveň odmítl pokus DB ukončit stávku právní cestou. Soudkyně Ursula Schmidtová návrh drah na zrušení stávky zamítla.

Soud rozhodl, že stávka neporušuje žádné zákony, ani není nepřiměřeně rozsáhlá, jak argumentovaly DB. Znamená to, že stávka vedená odbory s 20 tisíci členy s cílem prosadit zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby strojvůdců může pokračovat podle plánu až do pondělního rána, což představuje nejdelší stávku v poválečné historii německých železnic. Přihlížet může 196 tisíc zaměstnanců DB a miliony cestujících.

DB se proti verdiktu mohou ještě odvolat, šance na úspěch jsou však malé. Právníci DB u soudu uvedli, že stávka způsobuje německé ekonomice každý den škodu ve výši 100 milionů eur (2,8 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 52 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy