"Střílí kolem domu, zmobilizujte lidi." Haitský prezident volal před vraždou o pomoc

ČTK ČTK
20. 7. 2021 13:56
Haitský prezident Jovenel Moïse několik minut před tím, než byl v noci na 7. července zavražděn, naléhavě žádal velitele místní policie a známého policistu o pomoc, která ale nedorazila včas. Informoval o tom v neděli deník Miami Herald. Několik minut po posledním telefonátu byl Moïse zastřelen, zatím ale není jasné, kdo za vraždou stojí.
Atentát na prezidenta Moïseho.
Atentát na prezidenta Moïseho. | Foto: Reuters

"Střílí kolem domu… zmobilizujte lidi," řekl do telefonu haitský prezident policejnímu veliteli několik minut poté, co se podle svědků ozvaly první výstřely v blízkosti prezidentovy soukromé rezidence na předměstí Port-au-Prince.

Moïse před smrtí údajně volal ještě známému policistovi ze zásahové jednotky, jehož jméno deník Miami Herald na jeho žádost neuvádí. "Potřebuji tvou pomoc. Jde mi o život. Přijeď rychle, přijeď a zachraň mi život," žádal naléhavě prezident v půl druhé ráno místního času.

Po telefonátu se policejní velitel snažil zjistit, co se děje. Během 15 minut telefonoval čtyřem lidem, mimo jiné šéfovi bezpečnosti prezidentského paláce Dimitrimu Hérardovi. Právě role prezidentovy ochranky zůstává záhadou. Při útoku totiž kromě prezidentského páru nebyl nikdo další zraněn.

Hérarda, jehož policie už dříve podezřívala z nelegálního obchodu se zbraněmi, policie minulý týden zatkla, protože se nedostavil k výslechu. Zákaz vycestovat ze země má několik dalších policejních činitelů.

Tělo třiapadesátiletého prezidenta bylo nalezeno v jeho ložnici s tuctem střel, mimo jiné v hrudi, čele a břiše. Podle deníku Miami Herald měl Moïse také vyříznuté levé oko, což je praktika vúdú. Při útoku byla postřelena i první dáma, která se pak ze zranění zotavovala v Miami a o víkendu se vrátila do vlasti. Státní pohřeb jejího manžela se uskuteční v pátek v severohaitském městě Cap-Haitien.

Zatkli 18 lidí

Na vyšetřování s haitskou prokuraturou spolupracují i americká FBI a kolegové z Kolumbie či Dominikánské republiky, jež sousedí s Haiti. Zatčeno bylo 18 bývalých kolumbijských vojáků, kteří jsou hlavními podezřelými. Podle některých médií právě oni prezidenta zabili.

Jako jednoho z možných strůjců atentátu haitská policie zatkla haitského lékaře Christiana Emmanuela Sanona, který žil dlouho na Floridě a v červnu se vrátil do země. Zatím ale není zřejmé, zda měl vazby na někoho z haitské politické scény. Za vraždou může být také někdo z místních podnikatelů, jimž prezidentovy kroky překazily investice.

Moïse od nástupu do úřadu v únoru 2017 čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci, rostoucím cenám i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země. Mnozí také vinili Moïseho z autoritářského způsobu vládnutí. Od začátku loňského roku prezident vládl pomocí dekretů, protože se kvůli nepokojům nekonaly parlamentní volby a poslancům a dvou třetinám senátorů vypršel mandát.

Dva dny před smrtí jmenoval prezident premiérem Ariela Henryho, který ale nestačil nastoupit do úřadu. Po smrti prezidenta se tak vedení země ujal dosavadní premiér Claude Joseph, který by měl zůstat i v nové vládě jako ministr zahraničí, uvedla agentura EFE. Podle televize France 24 by nová vláda měla vést zemi bez prezidenta do parlamentních a prezidentských voleb. Ty vyhlásil Moïse na 26. září, není ale jasné, zda nová vláda termín dodrží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy