Striktní režim, 16 lidí na cele. Snažím se nebýt zvířetem, píše z vězení Navalnyj

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2021 6:10
Ruský opozičník Alexej Navalnyj je zpět ve své cele v trestanecké kolonii Pokrovo, sto kilometrů východně od Moskvy. Je pod neustálým dohledem a často ho v noci budí, prý kvůli strachu, aby neplánoval útěk.
Vězeňská kolonie IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti je známá striktním režimem, který v ní panuje. | Video: Reuters

Navalnyj se v pondělí vrátil z vězeňské nemocnice, kde se od dubna léčil s bolestmi zad a následky hladovky. Tu přerušil, když jej převezli na ošetřovnu.

Pětačtyřicetiletý opozičník si má na základě verdiktu soudu o vině za korupci a rozkrádání odsedět za mřížemi dva roky a pět měsíců. Trest se týká údajné zpronevěry 26 milionů rublů (v přepočtu 7,5 milionu korun) z ruské pobočky kosmetické firmy Yves Rocher.

Věznice známá striktním režimem, kde si Navalnyj trest odpykává, se nachází v takzvané Pokrovské kolonii. Ta byla do 90. let léčebnou pro alkoholiky a drogově závislé. Navalnyj je v místnosti s patnácti dalšími vězni, cela je neustále pod dohledem průmyslových kamer.

Navalnyj nazývá Pokrovskou kolonii koncentračním táborem, jako vystřiženým z románu George Orwella 1984. Stěžuje si například na to, že ho dozorci v noci často budí, protože patří k vězňům označeným výrazem "zvýšené riziko útěku".

Jako pronásledovaný vlk

Minulý týden, 4. června, měl pětačtyřicáté narozeniny a na sociální síť Instagram při této příležitosti napsal, že se snaží, aby se nezměnil ve zvíře.

"To, co tu člověk prožívá, ho svádí k tomu, aby se změnil v pronásledovaného vlka. Aby všechny nenáviděl a snil o střelbě a zavírání nepřátel. Když chcete usnout, nepočítáte ovce, ale ty, které pověsíte v prvním týdnu od chvíle, kdy se dostanete k moci. Bál jsem se, že se takové emoce stanou mojí součástí," napsal opoziční předák na Instagramu. Tuto sociální síť má povoleno používat, ale nesmí tam vkládat aktuální fotografie z věznice.

V den Navalného narozenin ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zakazuje účast členů extremistických stran a hnutí ve volbách. Jakákoliv strana tak může být vyloučena z voleb, pokud ji soud označí za extremistickou.
V nejbližších dnech má soud rozhodnout o zákazu Nadačního fondu proti korupci, který Navalnyj založil a několik let vedl.

Několik příznivců Navalného sarkasticky okomentovalo na sociálních sítích Putinův podpis pod zákonem jako "dárek k narozeninám z Kremlu".

Domácí vězení, vazba, útěk do ciziny

Všichni Navalného nejbližší spolupracovníci nebo hlavní aktivisté opozice jsou nyní buď trestně stíháni, nebo uprchli do zahraničí.

Bývalý předseda zakázané opoziční organizace Otevřené Rusko Andrej Pivovarov je ve vazbě, minulý týden jej policisté vyvlekli na petrohradském letišti Pulkovo z letadla mířícího do Polska.

Navalného právnička Ljubov Sobolová, která produkovala politikův kanál na videoportálu YouTube, byla měsíc v domácím vězení. Nyní je trestně stíhána za údajné porušení protipandemických opatření. Navalného mluvčí Kira Jarmyšová je od února v domácím vězení, oficiálním zdůvodněním je i v jejím případě porušení protipandemických opatření.

Dlouholetý Navalného kolega z Nadačního fondu proti korupci Leonid Volkov uprchl z Ruska a žije v litevském Vilniusu. Hrozil mu soud kvůli praní špinavých peněz. Ředitel Navalného nadace Ivan Ždanov také uprchl do zahraničí, přičemž ruská policie v březnu nakrátko zatkla jeho otce.

Video: Navalného lékařka ignorovala policii. Při razii protestovala hudbou

K Anastasii Vasiljevové vtrhli policisté po sobotních protestech, které žádaly propuštění kritika Kremlu z vězení. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy