Střelecký útok na základně na Floridě byl terorismus, potvrdil ministr obrany

ČTK ČTK
13. 1. 2020 20:52
Prosincový střelecký útok na americké základně Pensacola na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi, byl teroristický čin. Po incidentu Američané prověřili ostatní vojenské studenty ze Saúdské Arábie, z nichž se rozhodli 21 vypovědět.
Letecká základna ve městě Pensacola na Floridě.
Letecká základna ve městě Pensacola na Floridě. | Foto: Shutterstock

Vyšetřovatelé podle amerického ministra obrany Williama Barra nenašli žádný důkaz, že by někdo ze saúdskoarabských kadetů útočníkovi pomáhal, nebo o přípravě činu předem věděl. U 15 Saúdských Arabů, kteří musí z USA odejít, byly nalezeny odkazy na dětskou pornografii a u 17 pak kontakty na sociálních sítích na radikální a protiamerický obsah.

Neexistuje ale důkaz, že by se tito kadeti připojili k teroristickým skupinám, dodal ministr spravedlnosti. Dodal, že prezident Donald Trump by měl nicméně zlepšit systém prověrek zahraničních vojenských studentů.

Barr prohlásil, že Rijád poskytl Američanům při vyšetřování útoku plnou podporu, což se ale nedá říct o technologické společnosti Apple. Tu úřady požádaly o pomoc s odblokováním střelcových telefonů, ale podle Barra firma zatím nijak výrazně vyšetřovatelům nepomohla.

Za útočníka americké úřady označily jednadvacetiletého příslušníka saúdskoarabského letectva Muhammada Šamráního, který na Floridě procházel výcvikem. Zasahovali proti němu policisté i vojáci, kteří ho nakonec zastřelili. Vedle tří obětí si útok vyžádal také osm zraněných.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

Další zprávy