Střelecký útok na základně na Floridě byl terorismus, potvrdil ministr obrany

ČTK ČTK
13. 1. 2020 20:52
Prosincový střelecký útok na americké základně Pensacola na Floridě, kde saúdskoarabský kadet zabil tři lidi, byl teroristický čin. Po incidentu Američané prověřili ostatní vojenské studenty ze Saúdské Arábie, z nichž se rozhodli 21 vypovědět.
Letecká základna ve městě Pensacola na Floridě.
Letecká základna ve městě Pensacola na Floridě. | Foto: Shutterstock

Vyšetřovatelé podle amerického ministra obrany Williama Barra nenašli žádný důkaz, že by někdo ze saúdskoarabských kadetů útočníkovi pomáhal, nebo o přípravě činu předem věděl. U 15 Saúdských Arabů, kteří musí z USA odejít, byly nalezeny odkazy na dětskou pornografii a u 17 pak kontakty na sociálních sítích na radikální a protiamerický obsah.

Neexistuje ale důkaz, že by se tito kadeti připojili k teroristickým skupinám, dodal ministr spravedlnosti. Dodal, že prezident Donald Trump by měl nicméně zlepšit systém prověrek zahraničních vojenských studentů.

Barr prohlásil, že Rijád poskytl Američanům při vyšetřování útoku plnou podporu, což se ale nedá říct o technologické společnosti Apple. Tu úřady požádaly o pomoc s odblokováním střelcových telefonů, ale podle Barra firma zatím nijak výrazně vyšetřovatelům nepomohla.

Za útočníka americké úřady označily jednadvacetiletého příslušníka saúdskoarabského letectva Muhammada Šamráního, který na Floridě procházel výcvikem. Zasahovali proti němu policisté i vojáci, kteří ho nakonec zastřelili. Vedle tří obětí si útok vyžádal také osm zraněných.

 

Právě se děje

před 18 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy