Střelec z Toulouse poslal televizi záznamy všech vražd

Zahraničí Zahraničí
27. 3. 2012 14:27
Merah nahrávku zaslal do pařížské redakce televize Al-Džazíra. Přidal i dopis s přiznáním
Mohammed Merah.
Mohammed Merah. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie má další důkaz o tom, že nedávná série sedmi vražd v Toulouse a okolí je dílem Mohammeda Meraha.

Vyšetřovatelům se do rukou dostalo video se záznamy jeho krvavých činů a dopis, v němž se třiadvacetiletý stoupenec Al-Káidy k běsnění přiznává.

Potvrdily se tak dřívější spekulace, že si Merah své činy natáčel na kameru.

Adresátem dopisu byla pařížská pobočka katarské zpravodajské stanice Al-Džazíra, jejíž vedení vše vzápětí předalo policii. Podle serveru The Guardian jsou do záznamů vražd zakomponovány pasáže ze čtení koránu.

Prezident Nicolas Sarkozy vzápětí vyzval všechna média, aby záběry "kvůli respektu k obětem a respektu k republice" za žádnou cenu nevysílala.

Měl Merah komplice?

Dopis byl podle listu Le Parisien odeslán ve středu 21. března, tedy v době, kdy už byl vrahův dům obklíčen policií. Více než tři desítky hodin trvající obléhání nakonec skončilo jeho smrtí.

Objev nahrávky tak vyvolává nové otázky. "Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda byl dopis odeslán Merahem v úterý v noci, anebo komplicem ve středu ráno," napsal list.

Dosud jediným dalším podezřelým je Mohammedův starší bratr Abdelkader, jenž je od minulého týdne ve vazbě. Devětadvacetiletému muži hrozí obvinění ze spolupachatelství a přípravy teroristických útoků.

Merahova rodina mezitím řeší, jak uloží jeho ostatky. "Mohli bychom syna pohřbít v Alžírsku," řekl agentuře AFP otec Mohammed Benalel Merah s odkazem na zemi předků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy