Střelec z Ottawy mluvil o démonech, chtěl odjet do Libye

ČTK ČTK
23. 10. 2014 10:20
Dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau, syn libyjského otce a kanadské matky, za sebou měl pestrou kriminální minulost.
Kvůli střelci propukly v kanadské metropoli manévry.
Kvůli střelci propukly v kanadské metropoli manévry. | Foto: Reuters

Ottawa - Dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau, který ve středu zastřelil vojáka na stráži u válečného památníku v kanadské metropoli Ottawě, má pestrou kriminální minulost.

Jeho policejní záznamy sahají údajně až do roku 2001, měl nicméně na svědomí vždy jen drobné delikty. Zehaf-Bibeau nedávno přestoupil na islám a údajně byl psychicky nestabilní, píší kanadská média.

Zehaf-Bibeau pocházel z libyjsko-kanadské rodiny.

Jeho otec Bulgasem Zehaf v Kanadě dlouhá léta provozoval kavárnu a v roce 2011 měl bojovat v Libyi. Matka Susan Bibeauové pracuje v kanadském úřadu pro imigraci a uprchlíky. Pár se rozvedl v roce 1999.

List The Globe and Mail se pokusil oba rodiče kontaktovat, ovšem na e-maily nikdo nereagoval. V domě paní Bibeauové v Montrealu reportérům nikdo neotevřel.

O ďáblovi a démonech mluvil často

Útočník vyrůstal na východě Kanady, zejména v Ottawě a Montrealu, a prý strávil i nějaký čas v Libyi.

Poté se vrátil do Kanady a živil se jako dělník a horník, vylíčil novinářům jeho známý Dave Bathurst. On sám se s Zehafem-Bibeauem potkal asi před třemi lety v mešitě ve městě Burnaby.

Tehdy prý na první pohled nevypadal, že by měl nějaké extremistické postoje nebo sklony k násilí. Někdy bylo nicméně jeho chování znepokojivé.

"Bavili jsme se tehdy v kuchyni a už nevím přesně, jak to řekl, ale řekl, že se ho zmocňuje ďábel," uvedl Bathurst. O přítomnosti ďáblů a démonů prý mluvil často. "Myslím, že musel být psychicky nemocný."

Plány na studium v Libyi

Naposledy se prý potkali asi před šesti týdny a Zehaf-Bibeau mluvil o tom, že chce odjet na Blízký východ. "Říkal, že by chtěl zpátky do Libye a studovat," uvedl Bathurst.

Nikam ale neodjel, protože se mu nedařilo získat od úřadů platné cestovní doklady. Kanaďané se tímto způsobem snaží zabránit místním extremistům, aby ze země vycestovali a připojili se k nějakým radikálním skupinám v zahraničí.

Ve střelcově trestním rejstříku bylo prý celkem 11 obvinění, jde ale jen o drobné delikty, napsal list Toronto Star.

V roce 2001 měl mít na svědomí podvody s kreditními kartami, tato obvinění se ale nepotvrdila. Poté dostal pokuty za řízení v opilosti a napadení.

O dva roky později dostal tři měsíce vězení za krádež a půl roku za držení nebezpečné zbraně. Poté byl několikrát obviněn z držení marihuany.

Psychiatr "nenašel nic neobvyklého"

V roce 2011 byl obviněn z loupeže.

"Někoho oloupil a přiznal se k tomu, že mu vyhrožoval," popsal právník Brian Anderson, který ho tehdy zastupoval. "Nebylo to ale nic podstatného a ten celý případ byl zvláštní."

Duševní stav obviněného tehdy posuzoval psychiatr, který ale neshledal nic neobvyklého, a Zehaf-Bibeau nebyl hospitalizován. Dostal tehdy jen jeden den vězení a musel oběti zaplatit odškodné 100 dolarů, napsal deník Ottawa Sun.

Jakmile byl Zehaf-Bibeau ve středu identifikován, fotografie střelce se objevila na twitterovém účtu skupiny napojené na radikály z hnutí Islámský stát. Je na ní vidět muž s dlouhými tmavými vlasy, který má šátek přes obličej a v ruce zbraň.

Jak poznamenal list Toronto Star, zda to je skutečně Zehaf-Bibeau, nebylo možné nezávisle ověřit a twitterový účet zanedlouho přestal fungovat.

 

Právě se děje

Další zprávy