Střelec z Newtownu měsíce nevycházel ze svého pokoje

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 11. 2013 18:20
Matka mu směla jen prát a vařit. Do místnosti, kde se rodil ďábelský plán, nemohla.
Foto: Reuters

Newtown - Čtyřmi ranami do hlavy chladnokrevně zastřelil vlastní matku, pak se vypravil na základní školu a prvňáky i jejich učitele popravoval jednoho po druhém.

Za méně než deset minut spáchal sedmadvacet vražd, aniž by při tom projevil sebemenší emoci. Nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Američtí vyšetřovatelé si téměř rok lámali hlavu, co mohlo udělat z plachého hocha - 20letého Adama Lanzy - pachatele tak hrůzného činu, jakým byl masakr na základní škole Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu.

V pondělí policie případ uzavřela a zveřejnila 44stránkovou závěrečnou zprávu, z níž vyplývají detaily Lanzova podivínského života. Ty sice jednoznačný motiv nerozkrývají, doplňují ale mozaiku mladíkova osobnostního profilu.

To, že trpěl Aspergerovým syndromem, vyznačujícím se potížemi v komunikaci a socializaci, bylo známo bezprostředně po masakru. Až nyní se však ukázalo, že střelec několik posledních měsíců před útokem žil zavřený ve svém pokoji, kde si zatemnil okna.

Komunikace s matkou výhradně přes e-mail

Většinu času věnoval hraní her plných násilí a s matkou, která měla ložnici vedle jeho pokoje, komunikoval výhradně prostřednictvím e-mailu. Počítač před útokem zničil.

Z toho mála, co po něm zbylo, ale policisté zjistili, že Lanzu šílení střelci fascinovali - vypracoval si tabulku všech masakrů, přičemž zvláštního obdivu se u něj dostávalo střelbě na střední škole Columbine v roce 1999.

Z matky si Lanza udělal služku. Jídlo nekonzumoval, pokud nebylo na talíři naaranžováno přesně podle jeho požadavků, a nakázal vyhnat z domu kočku, kterou přestal mít rád, všímá si deník The New York Times.

Do mladíkova pokoje matka nesměla, za to mu musela každý den prát, protože trpěl obsesí a neustále se převlékal do čistého.

Jediná interakce, kterou Adam Lanza s matkou připustil, bylo několik "výletů" na střelnici. Nancy Lanzová proto chtěla společnou zálibu dál rozvíjet a rozhodla se mu darovat k Vánocům českou pistoli vzor 82. I kdyby se Štědrého dne dožila, pod stromeček by ji synovi dala těžko - vánoční výzdobu nesnášel, a tak ji zakázal.

Až 10 hodin tance denně

Ještě než se střelec z Newtownu zavřel do pokoje, trávil v areálu nedalekého kina až deset hodin hraním taneční videohry. S otcem se vídat odmítal, naposledy s ním mluvil dva roky před útokem.

Místo loňské tragédie obrazem:

Bezprostředně před ním vrah podnikl výlet do New Hampshiru. Co tam dělal, není známo. Vrátil se 13. prosince, následujícího rána zastřelil matku a vydal se vraždit do školy, již kdysi sám navštěvoval.

Za zmínku jistě stojí, že Lanza docházel k několika psychiatrům. Ani jeden z nich ale nenabyl podezření, že by se mohl dopustit násilí, připomíná server BBC. Mladík však odmítal brát léky i chodit na další terapie.

Někdy okolo roku 2006 u něj matka i učitelé zaregistrovali výrazné změny chování. Ve 14 letech ztratil zájem o své oblíbené činnosti; přestal jezdit na kole, lézt po stromech i hrát na saxofon. Jediným předmětem jeho zájmu se stalo násilí.

Nakolik si Nancy Lanzová v posledních měsících minulého roku uvědomovala, že může být její syn nebezpečný, není jasné. To, že péči o něj nezvládá, ale chápala, protože podala žádost o jeho umístění do ústavu.

Jedním z motivů střelby tak mohl být fakt, že se to Adam Lanza dozvěděl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy