Střelec z Fort Hood? Kliďas, který se nikdy nepral

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2014 18:25
34letý válečný veterán trpěl psychickými problémy, ale nevykazoval známky agresivity.
Ivan Lopéz
Ivan Lopéz | Foto: Youtube

Guayanilla - Pět let po masakru na texaské vojenské základně Fort Hood zaútočil na stejném místě další střelec.

Za čtvrtečním neštěstím, při němž zemřeli tři lidé a dalších šestnáct lidí utrpělo zranění, stál 34letý veterán z Iráku, který trpěl dlouhodobými psychickými problémy a nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Foto: Reuters

Bubeník, který se nepral

Zajímavé je, že desátník Ivan Lopéz vražednou zbraň - pistoli kalibru .45 - zakoupil ve stejném obchodě jako Nidal Malik Hasan, který v roce 2009 připravil ve Fort Hood o život 13 svých kolegů.

Dětství a mládí Lopéze, který se narodil a vyrostl v Portoriku, bylo - podobně jako u jiných střelců - klidné a spokojené. Na základní ani střední škole neměl žádné problémy, volný čas trávil většinou ve zkušebně, kde hrál na bicí.

Měl spoustu kamarádů, nikdy jsem neviděl, že by se pral.

"Měl spoustu kamarádů. Nikdy jsem neviděl, že by se pral, a nepůsobil ani jako kluk, který by trpěl psychickými problémy," řekl listu The Guardian jeho spoluhráč z kapely Edgardo Arlequin Velez.

Od roku 2000 se živil jako policista a zároveň byl členem Národní gardy. Jakožto gardista krátce působil v mírových jednotkách na Sinajském poloostrově. Po návratu do vlasti vstoupil do armády a v roce 2011 byl vyslán do Iráku, kde sloužil jako řidič náklaďáku.

V boji nikdy nebyl, nepřítele ani nespatřil

Podle vyjádření americké armády ale během mise nepřišel do kontaktu s nepřítelem a boj neviděl ani z dálky. Přesto vyhledal pomoc psychiatra a svěřil se mu, že trpí depresí a úzkostmi.

Lékař mu diagnostikoval posttraumatickou stresovou poruchu a předepsal mu léky na spaní s účinnou látkou Zolpidem. Sklony k agresi u něj údajně nepozoroval.

Jistým spouštěčem mohl být fakt, že Lopézovi loni v listopadu zemřela matka a velitelé mu dali jen 24hodinové volno na pohřeb, které později prodloužili na dva dny.

Podle rodinného přítele Gliddena Lopeze Torrese ho krátké volno velmi frustrovalo.

Foto: Reuters

Jako přes kopírák?

Příbuzní ani sousedé si to, čeho se údajně milující otec tří dětí dopustil, nedovedou vysvětlit.

"Měli vždy hodinu na oběd. Potkala jsem ho a vypadal úplně normálně. Zeptala jsem se ho, jak se má, a on, že má dobrý den, a že se uvidíme, až se vrátí domů," vzpomíná Lopézova sousedka Shaneice Banksová. 

Profily pachatelů útoků se v mnoha směrech podobají a Amerika jim přesto není schopna zabránit.

Ve většině případů útočí muži okolo 35 let, kteří trpí duševními problémy a nemají kriminální minulost, přičemž jejich okolí do poslední chvíle netuší, že by mohli mít sklony k násilí.

Nejčastěji jsou k takovým útokům používány legálně zakoupené poloautomatické zbraně.

 

Právě se děje

Další zprávy