Střelec z denverského kina u soudu. Stále ale mlčí

ČTK ČTK
12. 3. 2013 18:53
Znalci zkoumají jeho duševní stav.
James Holmes
James Holmes | Foto: Reuters

Denver - Před soudem v americkém Coloradu znovu stanul James Holmes, který je obviněn z loňské střelby v denverském kině. Ani tentokrát však nevypovídal.

Pětadvacetiletý Holmes měl vyslechnout obžalobu a sdělit soudu, zda se cítí či necítí vinen. Podle obhájců je ale v takovém stavu, že není výpovědi schopen.

Při brutálním útoku na premiéře filmu o Batmanovi loni v červenci zahynulo 12 lidí a dalších téměř 60 bylo zraněno.

Holmes měl formální obžalobu vyslechnout již v lednu. Soudce ale termín odročil, aby odborníci měli více času na prověření duševního stavu obviněného.

Soudce William Sylvester dnes uvedl, že Holmes o své vině, či nevině, může promluvit později. Podle expertů bude zřejmě argumentovat tím, že je duševně chorý, a není tedy za svůj čin odpovědný. Holmes přitom čelí 166 obviněním.

Zachrání ho je duševní choroba

Holmesův čin byl jedním z těch, které loni v USA zahájily celostátní debatu o volném prodeji střelných zbraní. O Holmesově duševním stavu se spekuluje od doby, co byl před osmi měsíci uvězněn.

Obviněný, který podle svědků nese silné stopy psychické nevyrovnanosti, byl v minulosti hospitalizován na psychiatrické léčebně. Podle lékařů hrozilo sebepoškozování.

Psychická porucha je podle advokátů jediným argumentem, který by mohl Holmese zachránit před doživotím nebo trestem smrti. Bude-li za psychicky nemocného skutečně uznán, stráví zbytek života v ústavu.

Prokurátor dnes soudu sdělil, že počátkem dubna oznámí, jaký trest bude pro Holmese požadovat. Mezitím bude obviněný vystaven dalšímu zkoumání psychiatrů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy