Střelec z denverského kina u soudu. Stále ale mlčí

ČTK ČTK
12. 3. 2013 18:53
Znalci zkoumají jeho duševní stav.
James Holmes
James Holmes | Foto: Reuters

Denver - Před soudem v americkém Coloradu znovu stanul James Holmes, který je obviněn z loňské střelby v denverském kině. Ani tentokrát však nevypovídal.

Pětadvacetiletý Holmes měl vyslechnout obžalobu a sdělit soudu, zda se cítí či necítí vinen. Podle obhájců je ale v takovém stavu, že není výpovědi schopen.

Při brutálním útoku na premiéře filmu o Batmanovi loni v červenci zahynulo 12 lidí a dalších téměř 60 bylo zraněno.

Holmes měl formální obžalobu vyslechnout již v lednu. Soudce ale termín odročil, aby odborníci měli více času na prověření duševního stavu obviněného.

Soudce William Sylvester dnes uvedl, že Holmes o své vině, či nevině, může promluvit později. Podle expertů bude zřejmě argumentovat tím, že je duševně chorý, a není tedy za svůj čin odpovědný. Holmes přitom čelí 166 obviněním.

Zachrání ho je duševní choroba

Holmesův čin byl jedním z těch, které loni v USA zahájily celostátní debatu o volném prodeji střelných zbraní. O Holmesově duševním stavu se spekuluje od doby, co byl před osmi měsíci uvězněn.

Obviněný, který podle svědků nese silné stopy psychické nevyrovnanosti, byl v minulosti hospitalizován na psychiatrické léčebně. Podle lékařů hrozilo sebepoškozování.

Psychická porucha je podle advokátů jediným argumentem, který by mohl Holmese zachránit před doživotím nebo trestem smrti. Bude-li za psychicky nemocného skutečně uznán, stráví zbytek života v ústavu.

Prokurátor dnes soudu sdělil, že počátkem dubna oznámí, jaký trest bude pro Holmese požadovat. Mezitím bude obviněný vystaven dalšímu zkoumání psychiatrů.

 

Právě se děje

Další zprávy