Policie dopadla vraha devíti lidí z charlestonského kostela

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 19:23
Útočník ve středu večer místního času vtrhl do kostela Africké metodistické episkopální církve v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a začal střílet modlící se lidi.
Jednadvacetiletý Dylann Roof na záběru bezpečnostní kamery.
Jednadvacetiletý Dylann Roof na záběru bezpečnostní kamery. | Foto: Reuters

Charleston - Americká policie dopadla ve městě Shelby ve státě Severní Karolína jednadvacetiletého Dylanna Roofa, údajného střelce v jihokarolínském Charlestonu, který v tamním kostele zabil devět lidí.

Oznámily to místní televizní kanály. Podle médií byl Roof v minulosti trestán, pistoli prý dostal od otce k narozeninám.

Podle šéfa místní policie Gregoryho Mullena šlo o zločin z nenávisti. Prezident Barack Obama v reakci na vraždění znovu vyzval k celospolečenské debatě o střelných zbraních.

Střelec byl dopaden na upozornění obyvatel, byl zadržen v automobilu ve městě Shelby a zatčení se nevzpíral, uvedl Mullen. Jeho dopadení předcházelo upozornění jednoho z místních obyvatel.

Policie je přesvědčena, že Roof jednal sám a komplice neměl. Zbraň prý dostal od otce k narozeninám.

Obama v prohlášení vyzval k debatě o střelných zbraních v USA. Prezident si posteskl, že prohlášení podobná dnešnímu musí vydávat až příliš často.

"Nevinní lidé byli znovu zabiti, protože kdosi, kdo chtěl způsobit bolest, neváhal vzít do ruky zbraň," řekl Obama.

"Nechť je jasno: Musíme přiznat, že násilnosti tohoto typu se v jiných vyspělých zemích nedějí," dodal a vyzval k nové celospolečenské debatě o zacházení se střelnými zbraněmi.

Americká společnost podle něj jako celek musí změnit způsob, jakým o násilném použití zbraní smýšlí.

Prezident novinářům řekl, že on sám i jeho manželka Michelle pastora usmrceného v Jižní Karolině znali.

Útočník ve středu večer místního času vtrhl do kostela Africké metodistické episkopální církve v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a začal střílet modlící se lidi.

Osm z nich zabil na místě, devátý zemřel po převozu do nemocnice.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy