Střelec v Kalifornii vraždil během Obamovy návštěvy

ČTK ČTK, Jana Černá
8. 6. 2013 23:00
Zabil čtyři lidi, než ho policie zastřelila na univerzitě v Santa Monice
Policisté zasahují u univerzitního kampusu v Santa Monice.
Policisté zasahují u univerzitního kampusu v Santa Monice. | Foto: Reuters

Santa Monica (USA) - Policie intenzivně pátrá po motivech, které v pátek vedly mladého muže v kalifornském městě Santa Monica k zabití čtyř lidí, včetně dvou rodinných příslušníků.

Ozbrojený muž nejprve doma zastřelil svého otce a bratra, následně se vydal do města, kde po sobě zanechal další dvě oběti. Při svém řádění zranil pět lidí.

Muži bylo podle svědků něco přes dvacet let, měl bílou pleť. Policie ho dostihla v areálu místní univerzity a na místě ho zastřelila, uvádí Reuters.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování, na které se odvolává list The Los Angeles Times, se útočník jmenuje John Zawahri a ke střelbě se uchýlil, protože byl naštvaný kvůli rozvodu svých rodičů. Mladík měl mít již v minulosti určité psychické problémy.

Střelec podle policejních zdrojů agentury AP nejprve zabil svého otce a bratra, jejichž těla byla později nalezena v hořícím domě.

Pak zastavil auto, jehož řidičku přinutil k cestě směrem k univerzitnímu areálu. Cestou ostřeloval linkový autobus, a zranil tak tři lidi.

Policistka uklidňuje svědkyni střelby.
Policistka uklidňuje svědkyni střelby. | Foto: Reuters

Po příjezdu na univerzitu pálil na zaparkovaný osobní vůz, jeho řidiče zabil a spolujezdce zranil. Pak v univerzitním areálu zastřelil ještě dalšího člověka, než zemřel po zásahu přivolaných policistů.

Útočník byl podle policie vyzbrojen puškou AR-15 a nejméně jednou další ruční zbraní.

Incident se stal v den, kdy byl v Santa Monice americký prezident Barack Obama. K útokům se však nevyjádřil.

"O incidentu víme, (prezidentovu) návštěvu to neovlivnilo. V tomto okamžiku je to záležitost místní policie," uvedl mluvčí tajné služby ve Washingtonu.

Útoky se odehrály v době, kdy v USA probíhá veřejná debata o možném zpřísnění podmínek držení zbraní. Odstartovala po prosincovém útoku na základní škole v Connecticutu, kde střelec zabil 20 dětí a šest dospělých.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy