Střelec v americké Virginii zabil 12 lidí, pak zemřel při přestřelce s policií

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2019 16:37
Páteční střelba ve obecním správním centru ve městě Virginia Beach na východním pobřeží USA si vyžádala nejméně 12 obětí. Informovala o tom agentura Reuters. Mezi dohromady 13 mrtvými je i předpokládaný střelec, který byl podle šéfa místní policie dlouholetým městským zaměstnancem. Motiv střelby zatím stále není znám.
Páteční střelba ve obecním správním centru ve městě Virginia Beach na východním pobřeží USA si vyžádala nejméně 12 obětí.
Páteční střelba ve obecním správním centru ve městě Virginia Beach na východním pobřeží USA si vyžádala nejméně 12 obětí. | Foto: Reuters

Střelec podle policie zemřel, když policisté opětovali střelbu ve správní budově vedle radnice. Za mrtvého byl prohlášen po převozu do nemocnice. Pachatel vyzbrojený pistolí s tlumičem předtím zasáhl také jednoho policistu, který ale přežil díky neprůstřelné vestě.

Podle šéfa policie ve Virginia Beach Jamese Cervery byl střelec sám a střílel do lidí "nahodile". Kromě 12 mrtvých si střelba vyžádala také čtyři zraněné. Mezi oběťmi je podle policie sedm mužů a pět žen. Jedenáct z nich bylo zaměstnanci města, dvanáctý si přišel do správního centra vyřídit úřední záležitost.

Střelcem byl podle policie DeWayne Craddock, čtyřicetiletý muž, který byl 15 let městským zaměstnancem. V době útoku byl těžce ozbrojen a v jeho bytě se posléze našla řada dalších zbraní, uvedl šéf policie Cervera na tiskové konferenci. K motivu útoku se nevyjádřil s tím, že je předmětem dalšího vyšetřování.

Zástupci města odmítli sdělit, zda předpokládaný střelec v době útoku čelil ze strany zaměstnavatele nějakému disciplinárnímu řízení. Některá americká média spekulovala, že Craddock útočil, protože mu hrozilo propuštění z práce.

Virginia Beach leží u atlantského pobřeží a s přibližně 450 000 obyvateli jde o největší město Virginie. "Je to nejdrtivější den v dějinách Virginia Beach," okomentoval tragickou událost starosta Bobby Dyer.

Podle Reuters se jedná o nejkrvavější útok na pracovišti ve Spojených státech od letošního února, kdy tovární dělník ve městě Aurora ve státě Illinois zabil pět svých kolegů poté, co dostal výpověď z práce. Nejhorší krveprolití ve veřejném prostoru způsobil v říjnu 2017 v Las Vegas Stephen Paddock, který postřílel 58 lidí a bezmála 900 dalších zranil. Střílel z pokoje ve 32. patře hotelu na 22.000 účastníků koncertu country hudby pod širým nebem. Vyšetřovatelé jeho motiv nezjistili.

Podle Reuters se jedná o nejkrvavější útok na pracovišti ve Spojených státech od letošního února, kdy tovární dělník ve městě Aurora ve státě Illinois zabil pět svých kolegů poté, co dostal výpověď z práce.

Nejhorší krveprolití ve veřejném prostoru způsobil v říjnu 2017 v Las Vegas Stephen Paddock, který postřílel 58 lidí a bezmála 900 dalších zranil. Střílel z pokoje ve 32. patře hotelu na 22 000 účastníků koncertu country hudby pod širým nebem. Vyšetřovatelé jeho motiv nezjistili.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jižní polovinu Čech odpoledne ojediněle čekají silné bouřky

Jižní polovinu Čech ve středu odpoledne ojediněle zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami, při kterých může napršet kolem 30 milimetrů vody. Déšť může lokálně rozvodnit malé toky a zatopit níže položená místa jako podjezdy, podchody nebo sklepy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Jeho upozornění platí pro celý Jihočeský kraj, jižní okresy Plzeňského kraje a okresy na jihu a západě Vysočiny. S bouřkami by tam lidé měli počítat od středečních 13:00 do zhruba půlnoci. 

Další zprávy