Podezřelý z Dallasu je mrtvý. Zásahovým jednotkám vzdoroval v garáži, hrozil i bombou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2016 12:26
Pět mrtvých a sedm zraněných. Zpočátku poklidná demonstrace proti policejnímu násilí na černoších se v americkém Dallasu změnila v krveprolití. Na policisty začali ze střech místních budov pálit střelci, přičemž celou akci měli zřejmě připravenou. Dva podezřelí skončili ve vazbě, třetí zemřel poté, co policistům vzdoroval v garážích a tvrdil, že v centru města jsou rozmístěny bomby. Podle dosud nepotvrzených zpráv se zastřelil, žádné bomby policie nenašla.
Zátah policie na jednoho z mužů, kteří ve čtvrtek večer vraždili v Dallasu. | Video: Reuters

Dallas - Nejméně dva střelci zabili v americkém Dallasu pět policistů a dalších sedm lidí - včetně jednoho civilisty - zranili. Někteří jsou v kritickém stavu.

Policie má ve vazbě dva podezřelé - muže a ženu. Nikdo z nich ale zatím nechce spolupracovat.

Třetí, zřejmě hlavní podezřelý, je po smrti. Podle některých zpráv se zastřelil sám. Strážcům zákona v garážích v centru města vzdoroval několik hodin. Tvrdil, že v okolí jsou rozmístěny bomby. "Našim vyjednavačům řekl, že konec se blíží," uvedl černošský šéf dallaské policie David Brown.

Reportéři z místa hlásili střelbu a exploze ohlušujících granátů. Policie později oznámila, že žádné výbušniny nebyly nalezeny.

Bylo to připravené, domnívají se policisté

K tragédii došlo během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Ta se v Dallasu - podobně jako na dalších místech USA - konala v reakci na zastřelení dvou Afroameričanů, k nimž došlo v uplynulých dnech při policejních kontrolách.

Protest byl zpočátku poklidný a demonstranti se dokonce fotili s dohlížejícími policisty. Kolem 20:45 místního času (pátek 3:45 SELČ) se ozvaly první výstřely.

Útočníci na policisty pálili z vyvýšených míst v budovách. Čtyři zabili na místě, pátý podlehl zraněním v nemocnici. Pro policejní sbor v USA jde o nejhorší ztrátu od teroristických útoků z 11. září 2001.

Kvůli možným dalším útokům letecký úřad dočasně omezil lety nad městem. Do vzdušného prostoru mohla jen letadla, která byla součástí policejního zásahu.

Policii se přihlásil i muž, jehož fotografii se zbraní zveřejnila policii na Twitteru. Po půlhodinovém výslechu byl propuštěn.

Smrt vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti

Prezident Barack Obama označil události v Dallasu za "strašlivou tragédii". Před začátkem summitu NATO ve Varšavě kondoloval rodinám i kolegům obětí a řekl, že pro podobné útoky neexistuje ospravedlnění. "Policie má mimořádně obtížný úkol a v drtivé většině (případů) dělá svoji práci vynikajícím způsobem," prohlásil.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek policejní přístup kritizoval a upozornil, že podle něj by mělo "zacházení policie s menšinovým obyvatelstvem znepokojovat všechny Američany". Reagoval tak právě na smrt Afroameričanů, kteří zemřeli v posledních dnech při zásazích policie.

V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu.

K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na Facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Případy se už začalo zabývat federální ministerstvo spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy