Nedělní mše se v Texasu proměnila v masakr. Střelec začal pálit do věřících a nejméně 26 lidí zabil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2017 8:55
Nejméně 26 mrtvých si vyžádala střelba v texaském kostele v městečku Sutherland Springs. Dalších 24 lidí je zraněných, sdělila policie. Ozbrojený muž vnikl okolo 11:30 místního času (18:30 SELČ) do budovy baptistického kostela a začal střílet. Uvedla to agentura Reuters. Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural. Jeho identitu ani motiv zatím policie nezná, podle zpráv médií se však jednalo o šestadvacetiletého Devina Kelleyho, bývalého příslušníka letectva bez vazeb na teroristické organizace. Mezi oběťmi je i čtrnáctiletá dcera místního pastora.
Policie zasahuje u střelby v kostele.
Policie zasahuje u střelby v kostele. | Foto: Reuters

Sutherland Springs - Nejméně 26 mrtvých a 24 zraněných si vyžádala střelba v baptistickém kostele v městečku Sutherland Springs v americkém státě Texas.

Podle zdejších médií jsou mezi oběťmi i děti. Záchranáři informovali podle řady světových médií o nejméně 26 mrtvých ve věku mezi pěti a 72 lety.

Na místě neštěstí zasahovala jak místní policie, tak agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Na místo dorazilo také několik helikoptér, které převážely zraněné do nemocnice.

Střelec byl podle místního šerifa jeden a střílet začal hned po příchodu do kostela. Do budovy, kam se lidé shromáždili k nedělní mši, vtrhl okolo 11:30 místního času (18:30 SELČ). Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn.

Podle amerického tisku útočil šestadvacetiletý běloch Devin Kelley, který podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci. Jméno pachatele zatím oficiálně potvrzeno nebylo.

Není jasné, kolik osob na bohoslužbu přišlo. Podle místních úřadů se ale mše většinou účastní okolo 50 lidí. Podle Freemana Martina z texaského úřadu pro bezpečnost bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedl.

Při útěku z kostela na střelce podle Martina vystřelil jeden z místních obyvatelů. Útočník pak upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural. Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelil příslušník místní komunity, který se ho rozhodl pronásledovat, nebo se zastřelil sám, uvedl Martin. V jeho voze policie objevila další zbraně.

Americká televize CNN cituje svědkyni, která prý slyšela okolo dvaceti ran v rychlém sledu za sebou. Žena pracuje na benzinové pumpě kousek od místa činu. "Trvalo to asi 15 sekund," řekla.

Generální prokurátor státu Texas Ken Paxton v prohlášení uvedl, že jeho úřad je připraven poskytnout pomoc záchranným složkám. 

"Tohle je velmi malá komunita. Všichni tak byli velmi zvědaví, co se tady děje," cituje britský server BBC jinou svědkyni, Carrie Matulovou.

FBI na místě činu.
FBI na místě činu. | Foto: Reuters

"Můj táta viděl střelce vběhnout do kostela. Pak uslyšel výstřely a uviděl utíkat lidi. Lidé byli zahalení krví, byla to vřava," popsal pro americkou televizi CNN 26letý David Flores. 

Mezi oběťmi je i 14letá dívka

Podle televize ABC je jednou z obětí čtrnáctiletá Annabelle Renee Pomeroyová. O smrti dívky informoval její otec Frank Pomeroy, který v kostele dělá pastora. "Annabelle byla velmi výjimečné dítě," řekl po telefonu ABC. Tento víkend prý pobýval v Oklahomě, výjimečně nebyl v texaském kostele. 

Podle krátkého sdělení Pentagonu pachatel dříve sloužil v americkém letectvu. Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. Soud ho ale v roce 2012 shledal vinným z násilí na manželce a dítěti a uložil mu roční vazbu.

Agentura AP s odkazem na nejmenované zdroje ve vyšetřování uvedla, že útočník se jmenoval Devin Kelley, žil na předměstí San Antonia a zřejmě nepatřil k teroristické organizaci. V době incidentu na sobě podle policie měl černé oblečení a neprůstřelnou vestu. Jeho motiv je zatím neznámý. Policie však zkoumá jeho příspěvky na sociálních sítích z posledních dnů, včetně jednoho, kde byla vyfocena poloautomatická zbraň AR-15.

Město Sutherland Springs leží asi 65 kilometrů východně od San Antonia.

K útoku se na Twitteru vyjádřil i americký prezident Donald Trump. "Ať je Bůh s lidmi z texaského Sutherland Springs," napsal. V příspěvku mimo jiné uvedl, že situaci sleduje z Japonska. Tam se nyní nachází v rámci své dvanáctidenní pracovní cesty po Asii.

"Tady jde o problém duševního zdraví. Ta otázka nesouvisí se zbraněmi," prohlásil Trump. Dotázán byl na to, jaký postup v reakci na událost v Texasu, zvolí. Trump řekl, že podle jeho informací byl pachatel "velmi narušený, s mnoha problémy". "Je to velmi, velmi smutná záležitost," prohlásil na tiskové konferenci v Tokiu, kde je na návštěvě.

Soustrast pozůstalým vyjádřil rovněž texaský guvernér Greg Abbott. "Modlíme se za všechny, které postihl tento ohavný čin," uvedl.

Letos v říjnu zažily Spojené státy nejhorší masakr spáchaný střelnou zbraní v novodobé historii, když střelec na koncertě v Las Vegas zabil 58 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy