Soudil se s novináři a vyhrožoval jim. Pak vešel do redakce a začal střílet, zemřelo pět lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 6. 2018 19:28
Policie ze střelby podezřívá osmatřicetiletého Jarroda Ramose. Byl obviněn z pětinásobné vraždy a soud jej poslal do vazby bez možnosti kauce.
Střelba v redakci amerického deníku The Capital si vyžádala pět mrtvých, útočník byl dopaden | Video: Reuters

Washington/Annapolis - Ve čtvrtek vešel do redakce deníku The Capital ve městě Annapolis v americkém Marylandu muž a začal pálit do novinářů. Zemřelo pět lidí, další dva jsou zranění.

Útočníkem byl podle policie osmatřicetiletý Jarrod Ramos, který si sídlo listu vybral cíleně. Střelec byl dnes obviněn z pětinásobné vraždy a soud jej poslal do vazby bez možnosti kauce. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na americká média za poslední léta.

Ramos, jehož policie zadržela, když se po jejím příchodu schovával pod stolem, podle vyšetřovatelů odmítá spolupracovat s úřady a chová se vzpurně. Policisté však nepochybují o záměru, s nímž do redakce přišel. "Ten člověk tam byl, aby zabil co možná nejvíc lidí," řekl šéf místní policie Timothy Altomare.

William Krampf, který je šéfem policie v tamním okrese, řekl, že střelec po vstupu do budovy zapálil dýmovnice. K útoku použil dlouhou střelnou zbraň. Média dříve uváděla, že to byla zřejmě brokovnice. 

"Není nic horšího, než když slyšíte, že bylo několik lidí postřeleno, zatímco se schováváte pod stolem, a pak posloucháte, jak si střelec znovu nabíjí," napsal na Twitter reportér listu Phil Davis, který útok přežil. Podle Davise muž pálil do redaktorů skrze skleněné dveře vedoucí do redakce. Později novinář upřesnil, že tweety psal z bezpečí.

Z budovy, ve které sídlí i řada jiných firem, se povedlo úspěšně zachránit více než 170 lidí.

Výhrůžky na sociálních sítích

Podle informací agentury AP se útočník očividně snažil zabránit tomu, aby ho policie rychle identifikovala a našla. Poškodil si totiž bříška konečků prstů tak, aby nebylo možné použít k určení identity otisky. Identita nakonec byla stanovena na základě porovnání fotografií tváře. 

Jarrod Ramos je vystudovaný počítačový inženýr, který se v minulosti s The Capital soudil. Podle amerického listu The New York Times zřejmě celou kauzu odstartoval článek z roku 2011, ve kterém marylandský deník o Ramosovi napsal, že měl sexuálně obtěžovat spolužačku na střední škole.

Ramos se pak s listem soudil kvůli očerňování jména. Jenže neúspěšně.

Už tehdy ale v redaktorech zjevně vzbuzoval strach. Bývalý novinář The Capital Tom Marquardt řekl pro The New York Times, že se už tenkrát bál, že by Ramos nemusel zůstat jen u právních kroků.

Ramos měl v minulosti skutečně obtěžovat neznámou dívku. I tuto kauzu řešil soud. Dívka vypověděla, že ji muž opakovaně psal e-maily i po ukončení střední školy a v jednom z nich jí napsal, že by se měla jít oběsit. Volal i do její práce a jejím nadřízeným radil, aby dívku vyhodili.

Ramos vyvázl od soudu s podmínkou a bylo mu nařízeno, aby už ženu nekontaktoval a docházel na terapie.

Páteční číslo deníku i přes tragédii vyšlo

Ramos měl být také tím, kdo redakci ještě ve čtvrtek v den útoku vyhrožoval na sociálních sítích. Osmatřicetiletý muž si vyléval vztek na tyto noviny čas od času už od roku 2011, a sice na Twitteru pod přezdívkou @EricHartleyFrnd. Například o devětapadesátiletém Robovi Hiaasenovi, který je jednou z pěti obětí, tam psal jako o "debilovi". 

Hiaasen působil v listu od roku 2010 jako pomocný redaktor a nedělní sloupkař. Když se o úmrtí dozvěděl jeho bratr, napsal na Facebook, že Rob byl jeden z "nejmilejších a nejvtipnějších lidí, jaké kdy poznal". 

Střelba se stala osudnou také jedenašedesátiletému redaktorovi Geraldu Fischmanovi, který pro noviny pracoval přes 25 let. Útok dále nepřežil 56letý editor John McNamara, který se zaměřoval hlavně na sportovní zpravodajství. V redakci dělal přes 20 let. 

Posledními dvěma oběťmi jsou 34letá Rebecca Smithová, která zastávala pozici obchodní asistentky, a 65letá editorka a reportérka Wendi Wintersová. 

Jarrod Ramos.
Jarrod Ramos. | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé nyní prohledávají bydliště Ramose a zabývají se jeho výhrůžkami na sociálních sítích. Páteční vydání The Capital i přes tragickou událost vyšlo, na titulní straně s fotografiemi pěti zastřelených zaměstnanců.

The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Vlastníkem deníku je společnost Baltimore Sun Media Group.

Marylandský guvernér Larry Hogan prohlásil, že ho zpráva o tragédii v Annapolisu naprosto zdrtila. O incidentu byl informován také prezident Donald Trump, který poděkoval policistům a vyjádřil soustrast pozůstalým.

 

Právě se děje

Další zprávy