Poslední bitva s Islámským státem: Bojuje se o každý metr, fanatici se nevzdávají

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 14. 2. 2019 9:50
Brzy ráno ho probudil nezaměnitelný zvuk střelby z automatických zbraní. Schovával se v budově zdemolované boji jen kilometr od místa, které se Syrské demokratické síly (SDF) snaží osvobodit. Baghúz na východě Sýrie je poslední baštou radikálů z teroristické organice Islámský stát (IS), o kterou se nyní vedou tuhé boje. Americký novinář Ben Wedeman z televizní stanice CNN je s jednotkami přímo na frontové linii.
Poslední bitva proti Islámskému státu zuří u syrské vesnice Baghúz. | Video: Asociated Press

Poslední bitvu s IS od víkendu vedou arabsko-kurdské jednotky. Islamisté kontrolují jen malé území a je jen otázkou času, než obávaný chalífát zmizí z mapy.

Nejobávanější teroristická organizace bojuje o asi čtyři kilometry čtvereční v poušti nedaleko iráckých hranic. Kolem dokola už není nic, jen prchající civilisté a bojem zničená města.

"V chladném zimním ránu využili (bojovníci) IS mlhy za rozbřesku a zahájili útok. Krčili jsme se za zdí, zatímco kulky létaly nad našimi hlavami," píše novinář Wedeman. "Ještě včera ráno koaliční nálety potlačily všechny možné útoky. Ale tentokrát jako by střelba sílila," popisuje.

Pár stovek zarputilých islamistů válčících pod černou vlajkou v posledních dnech útočí na pozice SDF, které je obkličují. Zbyli jen ti největší vytrvalci.

"Někde blízko se ozval obrovský výbuch a z boku naší budovy začal stoupat šedý dým. Napadlo nás, že jsme v nebezpečí a IS nás tady obsadil. Jedna z jejich taktik je obklíčit cíl během útoku spíš než přijít rovnou z fronty," vysvětluje reportér.

"Zvažovali jsme naše možnosti a nakonec se rozhodli vrátit se zpět. Ustoupili jsme asi pět kilometrů do jiného domu v bezpečnější oblasti," dodává v reportáži. Jeho svědectví se shoduje s tím, jak boj popisují jednotky SDF: bojuje se o každou budovu, po kroku dopředu následuje další krok zpět.

Víra v rychlou akci vojáky opustila

"Když jsme pak spolu s vojáky snídali, bylo jasné, že jejich dřívější přesvědčení o rychlé a snadné bitvě bylo otřeseno," míní Wedeman.

Islamisté se nevzdávají. Jejich porážka nebude tak snadná. Jde o rozhodující bitvu, na jejímž konci je vidina úplného poražení teroristické organizace, která do roku 2017 ovládala a pomocí nevídaného teroru spravovala největší města v Sýrii a Iráku.

Zbytky takzvaného chalífátu, který v roce 2014 vyhlásil Abú Bakr al-Bagdádí, brání podle odhadů 400 až 600 bojovníků. V okolí poslední vesnice nastražili miny a zakopali výbušniny, frontovou linii hlídají ostřelovači. Údajně až 1000 civilistů, kterým se ještě nepodařilo odejít, používají jako živé štíty. Zadržují cizince, včetně novinářů, které v případě nutnosti plánují využít k vyjednávání.

Vůdce islamistů se skrývá

Pak jsou tu další, členové IS, kteří složili zbraně a splynuli v davech, sympatizanti. Civilisté, kteří prchají z města, proto procházejí kontrolou. Jsou jich stovky. Převážejí je do nedalekých uprchlických táborů.

Vůdce Islámského státu a nejvyšší chalífa Bagdádí se ukrývá. Před pár týdny vyšlo najevo, že ještě donedávna se skrýval právě tady, ve vesnici Baghúz. Na konci ledna ale uprchl zřejmě do okolní pouště. Na Bagdádího, který do roku 2014 vedl iráckou odnož teroristické organizace al-Káida, je vypsaná odměna 10 milionů amerických dolarů (asi 220 milionů korun).

Kurdští vojáci, kteří každým dnem postupují blíž k totální porážce zbytků takzvaného Islámského státu, ale nejsou jedinou hrozbou, které čelí. Před půl rokem se ho pokusili svrhnout jeho vlastní muži. Skupina zahraničních bojovníků IS se neúspěšně pokusila o atentát. Bagdádího zachránila osobní ochranka.

Finální bitva s bojovníky teroristické organizace, která se od roku 2014 prohlašovala za samostatný stát, může trvat klidně ještě několik týdnů. "Jak se boje zintenzivňují, nikdo už nepřichází s žádnými předpověďmi," píše Wedeman z frontové linie.

Video: Izraelská armáda ostřelovala íránské cíle v Sýrii

Izraelská armáda ostřelovala íránské cíle v Sýrii. Poškodila i mezinárodní letiště v Damašku | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy