Provinili se tím, že byli policisté? Ferguson opět bouří

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 3. 2015 14:33
Původně poklidná oslava rezignace policejního šéfa ve Fergusonu skončila znovu tragicky - postřelením dvou strážníků. A to teď může strhnout další lavinu násilí.
Ferguson.
Ferguson. | Foto: Reuters

Ferguson - Klid na předměstí St. Louis dlouho nevydržel. Pokud na něm v posledních měsících vůbec kdy byl.

Původně poklidná oslava rezignace policejního šéfa ve Fergusonu skončila znovu tragicky - postřelením dvou strážníků. A to teď může strhnout další lavinu násilí.

"Jeden policista byl zasažen do obličeje, druhý do ramene. Převezli je do nemocnice a oba jsou při vědomí. Provinili se pouze tím, že jsou policisté," řekl CNN šéf policejního sboru v St. Louis s tím, že jeho muži na demonstraci pouze zpovzdálí dohlíželi.

Během protestu v americkém Fergusonu byli postřeleni dva policisté. Amatérské zaběry střelbu zachytily. | Video:

Spirálu násilí může znovu roztočit také fakt, že nebyla odstraněna jeho příčina: černošští obyvatelé mají stále pocit, že je policisté diskriminují. Že používají dvojí metr a občany tmavé pleti považují za apriori podezřelé.

Policisté se zase hájí tím, že se drží platných předpisů a v zájmu vlastní bezpečnosti dodržují dlouhodobě ověřené postupy zákroků.

Jasná řeč statistik

Středeční rezignace místního policejního šéfa byla reakcí na závěrečnou zprávu vyšetřovací komise federálního ministerstva spravedlnosti. To dospělo k závěru, že jsou pořádkové jednotky i městský soud ve Fergusonu rasově zaujaty.

Statistiky FBI pak naznačují, že na dalších místech Spojených států jsou strážníci vůči Afroameričanům zřejmě ještě předpojatější. Zatímco na jednoho zatčeného bělocha ve Fergusonu připadají tři černoši, nejméně v 1581 policejních okrscích je tento nepoměr ještě výrazně větší, ukazují data z roku 2012 (novější nejsou k dispozici - pozn. redakce).

Prověřování zákroků policistů, které ve Fergusonu - a později i na dalších místech v USA - vyvolalo rasové nepokoje, ale ani v jednom případě neprokázalo, že by někdo z policistů pochybil.

Jak to začalo

Výmluvný je už první případ, kterým 9. srpna loňského roku nepokoje ve Fergusonu začaly.

Bělošský policista ve služebním voze hlídkoval v ulicích, když nedaleko místa, kde o den dříve vykradli obchod, spatřil dva černošské mladíky. Odpovídali popisu podezřelých, a tak se je rozhodl prověřit.

Vyzval dvojici, aby ustoupila na chodník, což jednoho z mladíků vyprovokovalo. Výzvu policie neuposlechl, naopak stupňoval svou agresivitu a strážníka napadl.

Policista nakonec neozbrojeného osmnáctiletého mladíka - později identifikovaného jako Michael Brown - zastřelil. A vyšetřovatelé mu po několika měsících dali za pravdu. Jednal v sebeobraně.

Z piety násilné nepokoje

To, co bylo v prvopočátku pietním aktem, se hned druhý den, tedy 10. srpna, zvrhlo v demonstraci a krátce nato v násilné nepokoje.

O dva dny později se k případu poprvé vyjádřil prezident Barack Obama. Brownově rodině vyjádřil soustrast a slíbil důkladné vyšetření celé události. To už ale bylo pozdě.

Demonstrace pokračovaly takřka po celý podzim a vyvrcholily 24. listopadu minulého roku, kdy porota rozhodla, že strážník Wilson stíhán nebude. Násilí se rychle rozšířilo do 170 amerických měst, včetně Philadelphie, Seattlu, Albuquerque, New Yorku, Clevelandu, Los Angeles, Oaklandu, Minneapolisu, Atlanty, Chicaga a Bostonu.

Další incidenty

Ve sdělovacích prostředcích se od té doby objevilo ještě několik případů, jež vyvolaly demonstrace.

Koncem loňského listopadu například clevelandská policejní hlídka nedopatřením zastřelila teprve dvanáctiletého černošského chlapce Tamira Rice, jenž se v místním parku oháněl atrapou pistole.

V New Yorku zase policisté nepřiměřeně zakročili proti pouličnímu prodejci cigaret Ericu Garnerovi.

Garner, silný astmatik, ztratil vědomí a později zemřel v nemocnici. Začátkem prosince se na veřejnost dostaly amatérské záběry incidentu, což vyvolalo další demonstrace v New Yorku, Washingtonu, Chicagu, Bostonu, Baltimoru či Minneapolisu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy