Střelba na škole v USA: Osmnáctiletý student zemřel, dalších osm je zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2019 15:43
Dvojice střelců v úterý ve škole na předměstí Denveru zabila 18letého studenta a dalších osm studentů zranila. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Oba podezřelí, také studenti, jsou nyní v policejní vazbě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Místní šerif Tony Spurlock na tiskové konferenci řekl, že dvojice útočníků vešla do školy a začala střílet ve dvou třídách. Všem obětem bylo nejméně 15 let. Místní nemocnice přijaly osm zraněných, z nichž dva zůstávají ve vážném stavu.

Policie a bezpečnostní složky se odmítly vyjádřit k možnému motivu činu s vysvětlením, že vyšetřování je na počátku. Spurlock řekl, že oba střelci byli studenty téže školy se zaměřením na přírodní vědy, techniku a matematiku v Highlands Ranch jižně od Denveru a měli čistý trestní rejstřík. Při útoku byly použity dvě střelné zbraně, dodal šerif.

Podle místních médií mohlo k útoku přispět několik faktorů, včetně hněvu a pomsty. Jeden z útočníků byl identifikován jako 18letý Devon Erickson, druhý, mladší útočník čelil ve škole šikaně v souvislosti s rozhodnutím podstoupit změnu pohlaví z ženy na muže, uvedla stanice Denver 7. Šerif druhého útočníka označil za dívku, podle médií ale dotyčný vystupoval jako muž.

Erickson se podle sociálních sítí věnoval hře na kytaru a byl poměrně úspěšným studentským divadelním hercem. Byl registrovaný demokrat, který v jednom ze svých příspěvků na internetu kritizoval prezidenta Donalda Trumpa a chválil jeho předchůdce Baracka Obamu. V jednom z komentářů také odsuzoval ty křesťany, kteří nenávidí homosexuály.

Školu, ve které střelci zaútočili odpoledne místního času, navštěvuje více než 1850 dětí od školky až po 12. třídu. Poblíž se nachází i pobočka místní policie, takže policisté byli na místě téměř okamžitě.

Jeden z rodičů Fernando Montoya uvedl, že jeho 17letého syna útočníci zasáhli třikrát a způsobili mu zranění. "Řekl mi, že do třídy vešel student, z pouzdra na kytaru vytáhl pistoli a zahájil palbu," vypověděl Montoya v rozhovoru se stanicí Denver 7.

Incident se odehrál týden poté, co 22letý muž střílel v areálu Severokarolínské univerzity v Charlotte a pistolí zastřelil dva lidi a další čtyři zranil. Střelec byl zatčen.

Škola v Highlands Ranch je vzdálená jen necelých devět kilometrů od střední školy Columbine na denverském předměstí Littleton. Před 20 lety tam dva studenti zastřelili dvanáct spolužáků a učitele a nakonec i sebe. Dalších 24 lidí bylo zraněno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy