Ve Fergusonu se opět střílelo. Nejméně dva lidé jsou zraněni

Policisté se při přestřelce schovávali za služební vůz.
Na předměstí St. Louis to opět vře.
To, co v neděli začalo ve Fergusonu jako připomínka roku od smrti černošského mladíka Michaela Browna...
... se změnilo v pouliční válku.
Úřady kvůli napjaté situaci vyhlásily výjimečný stav.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2015 22:33
K incidentu došlo na akci k prvnímu výročí zastřelení černocha Michaela Browna policistou.

Ferguson (USA) - Pietní akce k prvnímu výročí úmrtí černošského mladíka Michaela Browna, jehož před rokem zabil v americkém Fergusonu bělošský policista, se zvrhla v přestřelku.

Podle svědků padlo na předměstí St. Louis kolem dvaceti výstřelů.

Kamera televize CNN zachytila střelbu během natáčení rozhovoru s místním policejním šéfem:

Dva lidé byli zraněni, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Stav jednoho z nich, osmnáctiletého černocha Tyronea Harrise, je kritický. Police ho postřelila poté, co mladík údajně střílel na policisty v jejich voze. Úřady okresu Sant Louis dnes vyhlásily ve Fergusonu výjimečný stav.

Střelba na předměstí St. Louis zazněla ve chvíli, kdy policisté chtěli rozehnat dav demonstrantů, kteří blokovali ulici a začali rozbíjet výlohy. Jak reportéři přímo z místa popsali, na ulici West Florissant Avenue bylo poté vidět ležící tělo a mladá žena křičela, že byl zastřelen její bratr.

Šéf místní policie Jon Belmar dnes na tiskové konferenci uvedl, že těžce zraněný muž byl postřelen poté, co zaútočil na policisty v civilu a ti pak střelbu opětovali. Harris je nyní v péči nemocničních chirurgů. Druhým zraněným je policista, kterého zasáhla do obličeje hozená cihla.

Prokuratura státu Missouri dnes Harrise obvinila ve čtyřech bodech z útoku na bezpečnostní složky kvůli podezření, že střílel na policisty.

4,5 hodiny na ulici

Osmnáctiletý Michael Brown byl loni v srpnu prvním z neozbrojených černochů, které zastřelil bělošský policista. Tento a pak i další případy vyvolaly protesty veřejnosti. Prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle.

Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od tamního policejního sboru. Velká porota ho ale neobvinila, což loni v listopadu podnítilo další protesty.

U příležitosti prvního výročí Brownovy smrti se konalo množství vzpomínkových akcí.

V neděli lidé uctili památku mladíka čtyřmi a půl minutami ticha, což mělo symbolizovat zhruba čtyři a půl hodiny, po které tělo zastřeleného Browna leželo uprostřed ulice. Následně byly vypuštěny dvě bílé holubice a ztichlý dav se dal na pochod, aby uctil Browna i ostatní, kteří zemřeli rukou strážců zákona.

Seznam se minulý pátek rozšířil o další jméno, když bělošský policista zastřelil v texaském Arlingtonu neozbrojeného devatenáctiletého černocha Christiana Taylora, připomíná ČTK.

Místo činu.
Místo činu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy