Střední Itálii zasáhlo zemětřesení. Domy znovu postavíme, slíbil premiér

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 10. 2016 13:44
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
V Římě úřady preventivně zastavily provoz dvou tras metra. Záchranáři hlásí desítky zraněných a mnoho zřícených budov v oblasti blízko epicentra, zřejmě ale nikdo nezahynul.
Střední Itálii zasáhlo další zemětřesení – tentokrát o síle 6,6 stupně. Došlo k poškození řady budov. Zatím nejsou hlášeni žádní mrtví. | Video: Reuters

Řím - Centrální Itálii zasáhlo před osmou hodinou ráno silné zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály. Nejsou hlášeni žádní mrtví, ale desítky zraněných.

Podle médií se na řadě míst zřítily budovy. Na některých místech bylo přerušeno telefonické spojení. Ve městě Norcia je poškozena historicky cenná bazilika svatého Benedikta. V Norcii a okolí lidé v panice vybíhali do ulic.

Původní zprávy dokonce hovořily o síle 7,1 stupně. Epicentrum bylo zhruba sedmašedesát kilometrů od města Perugia v hloubce deseti kilometrů. Otřesy ale bylo cítit i v Římě a Florencii.

Otřesy vyvolaly mezi obyvateli paniku, vyděšení lidé vybíhali do ulic. Podle agentury ANSA byly záchvěvy citelné mimo jiné v Anconě a ve Florencii, zejména ve vyšších patrech budov.

Arquata už neexistuje

Představitel regionální civilní ochrany Cesare Spuri sdělil, že z řady měst a obcí přicházejí zprávy o zřícených budovách.

V historickém městečku Norcia, které se nachází v blízkosti epicentra nových otřesů, se zřítily dva kostely, včetně katedrály svatého Benedikta, uvedla ANSA.

Starosta vesnice Arquata Aleandro Petrucci řekl, že celá obec je po nedělním zemětřesení zničená. "Arquata už neexistuje, všechno spadlo," citovala jej média. Tato vesnice utrpěla vážné škody už při zemětřesení z 24. srpna.

Podobně je na tom obec Ussita, kterou už zdevastovaly středeční otřesy. "Je to katastrofa, katastrofa!" řekl agentuře ANSA starosta Marco Rinaldi. "Spal jsem v autě a viděl jsem peklo," dodal.

Premiér Matteo Renzi slíbil, že "všechny stavby budou znovu vybudovány".

Nedělní otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které zasáhlo centrální oblasti Itálie ve středu. Způsobilo rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při něm zemřel a několik tisíc lidí od té doby přežívá v provizorním ubytování. Řada lidí přespává podobně jako Rinaldi ve svých automobilech.

Předchozí srpnová katastrofa si ve stejném regionu vyžádala životy asi 300 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy