reklama
 
 

Střední Itálii zasáhla dvě silná zemětřesení. Zraněny byly desítky lidí, otřesy byly cítit až v Římě

Aktualizováno 27. 10. 2016 6:18
Italské městečko Visso bylo nedaleko epicentra zemětřesení, které ve středu postihlo střední Itálii. Silně poškozené jsou budovy i silnice. | Video: Reuters |  00:51
Střední Itálie ve středu večer zažila dvě silná zemětřesení následovaná v noci třetí sérii otřesů. Zraněny při nich byly desítky lidí, čtyři lidé jsou zraněni vážně. Epicentrum otřesů, které bylo v provincii Macerata, mělo sílu 5,4 stupně Richterovy škály. Otřesy byly cítit i v římské metropoli, která je od epicentra vzdálena asi 170 kilometrů. Později večer následovaly ještě silnější otřesy o síle 6,4 stupně na východ od Perugie. Zasažená provincie leží jen pár desítek kilometrů od regionu, které bylo zemětřesením postiženo letos v srpnu.

Řím – Střední Itálii ve středu večer postihla dvě silná zemětřesení, následovaná v noci třetími záchvěvy. Podle šéfa místního štábu civilní obrany Fabrizia Curcia byly při otřesech půdy zraněny desítky lidí. Čtyři jsou zraněni vážně, ale jejich životy nejsou ohroženy.

První záchvěvy půdy o síle 5,4 stupně zaznamenali seizmologové krátce po 19. hodině SELČ, asi dvě hodiny na to udeřilo zemětřesení ještě silněji. Druhé otřesy měly sílu 6,2 stupně, podle některých agentur 6,4 stupně Richterovy škály. Po dvou silných otřesech zasáhl v noci centrální oblasti Itálie třetí o síle asi 4,9 stupně Richterovy stupnice.

"Zprávy nejsou tak katastrofické, jak jsme se obávali," řekl Curcio novinářům.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že následky nejsou tak těžké jako koncem srpna, kdy v oblasti devastující zemětřesení zabilo na 300 lidí. Ve středu byly otřesy přesahující šest stupňů cítit až v Neapoli asi 250 kilometrů na jih a v Benátkách 300 kilometrů na sever. Z některých domů v Římě popadaly tašky.

Epicentrum prvních otřesů bylo u malé obce Castelsantangelo sul Nera, která leží v provincii Macerata (region Marche) asi 100 kilometrů jižně od Ancony. Zhruba ve stejné lokalitě měly epicentrum i druhé silnější otřesy, i ty byly cítit také v metropoli Římě.

Středeční zemětřesení vyvolalo u obyvatel střední Itálie paniku a strach, neboť stejnou oblast postihlo zemětřesení před dvěma měsíci. Tehdejší otřesy o síle 6,2 stupně Richterovy škály, které měly epicentrum u města Accumoli v provincii Rieti, si kromě 298 obětí vyžádaly téměř čtyři stovky zraněných.

V Římě, který je od epicentra vzdálen asi 170 kilometrů. Agentura ANSA uvedla, že byla evakuována budova ministerstvo zahraničí.

Několik budov se ve středu zřítilo i v městečku Amatrice, které bylo nejhůře postiženo při srpnovém zemětřesením.

"Spadly některé budovy, ale jen ty, které byly již poškozeny před dvěma měsíci," řekl agentuře ANSA starosta Amatrice Sergio Pirozzi. Dodal, že ale mezi obyvateli opět zavládl strach.

Italští hasiči zveřejnili záběry z dronu na městečka Amatrice a Pescara del Tronto, která ve středu zničilo silné zemětřesení. | Video: Vigili del Fuoco |  03:37

autor: ČTK | 26. 10. 2016 20:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama