Strauss-Kahn se při zatýkání oháněl imunitou diplomata

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 6. 2011 12:17
Bývalému šéfovi MMF se nezamlouvala pouta, pak žádal obhájce a nakonec prosil o vejce
Dominique Strauss-Kahn před soudem.
Dominique Strauss-Kahn před soudem. | Foto: Reuters

New York - Američané zveřejnili přepis záznamu ze zatčení bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strauss-Kahna.

Francouzský ekonom, který ve Spojených státech od 14. května čelí obvinění z pokusu o znásilnění pokojské, se nejprve odvolával na diplomatickou imunitu a snažil se přesvědčit policisty, aby mu sundali pouta.

Detektivové Strauss-Kahna, o němž se před sexuálním skandálem uvažovalo jako o možném kandidátovi na francouzského prezidenta, zatkli doslova na poslední chvíli - pomocí lsti na newyorském letišti.

Strauss-Kahn zapomněl v hotelu mobil a personál hotelu mu ho na radu policie slíbil dovézt až na letiště. Namísto portýra ale přijeli k letadlu muži zákona a tehdy nejmocnějšího finančníka světa zatkli.

"Mám diplomatickou imunitu," halekal Strauss-Kahn ještě na letišti poté, co byl spoután. "Je tohle nutné?" okomentoval želízka na svých zápěstích a žádal rozhovor s francouzským konzulátem. Krátce po zatčení se rovněž několikrát zeptal, o co vlastně jde.

Na manhattanském policejním oddělení už dvaašedesátiletý ekonom hovořil smířlivěji. "Nechci se odvolávat na diplomatickou imunitu. Chci jen vědět, zda potřebuji právníka," ptal se.

"V této zemi máte právo na obhájce. Zda svého práva využijete, je na vás," opáčil mu vyšetřovatel.

Raději mlč, doporučil obhájce

Podle vyjádření Mezinárodního měnového fondu Strauss-Kahn v době obvinění skutečně disponoval omezenou formou diplomatické imunity, ta se ale vztahovala pouze na případy související s výkonem jeho funkce, tedy nikoliv na obvinění z pokusu o znásilnění.

Ze záznamu o zatčení a prvních hodinách zadržení dále vyplývá, že si stěžoval na příliš těsná pouta, chtěl být spoután zepředu a domáhal se práva na telefonát, aby mohl zrušit naplánované schůzky.

Po následující poradě s předním americkým právníkem Benem Brafmanem Strauss-Kahn s vyšetřovateli přestal mluvit. "Byl jsem připraven vypovídat, ale můj obhájce mi řekl, abych mlčel," vysvětlil policistům.

Od té doby už neřekl nic. Ráno pouze odpověděl na dotaz, co by si dal k snídani. Přál si trochu vajec. K večeři si pak objednal sendvič.

Násilník, nebo oběť?

Soud bude pokračovat 18. července.
Soud bude pokračovat 18. července. | Foto: Reuters

Dominique Strauss-Kahn nyní čeká na pokračování procesu v newyorském domácím vězení. Při předběžném slyšení 6. června soudce vyhověl žádosti obhajoby a ponechal jí šest týdnů na přípravu.

Další slyšení proběhne 18. července. Datum hlavního přelíčení zatím nebylo stanoveno.

Strauss-Kahn před soudem řekl, že se cítí nevinný, a obhájce dodal, že jeho nevinu prokáže.

Rozhodně to ale nebude mít jednoduché. Policie označuje výpověď dvaatřicetileté pokojské za věrohodnou a testy biologických vzorků, odebraných z její košile, navíc prokázaly přítomnost Strauss-Kahnovy DNA.

 

Právě se děje

Další zprávy