Stratég povstalců zemřel, zřejmě rukou vlastních lidí

Zahraničí Zahraničí
29. 7. 2011 12:25
Ukazuje se, že smrtí velitele Abdala Fataha Júnese vyvrcholily spory mezi rebely
Zabitý vůdce vojenských operací libyjských rebelů Abdal Fatah Júnes na snímku z dubna.
Zabitý vůdce vojenských operací libyjských rebelů Abdal Fatah Júnes na snímku z dubna. | Foto: Reuters

Benghází - Libyjští povstalci ve čtvrtek utrpěli těžkou ztrátu.

Zavražděni byli vrchní velitel bojovníků opozice Abdal Fatah Júnes a jeho dva nejbližší spolupracovníci.

Okolnosti smrti bývalého libyjského ministra vnitra, který v únoru přeběhl k povstalcům, jsou zahaleny tajemstvím.

Šéf národní povstalecké rady (NTC) Mustafá Džalíl smrt generála pouze potvrdil a dodal, že jej zabila skupina útočníků, jejíhož velitele povstalci zadrželi.

"S hlubokou lítostí Vám oznamuji, že nás navždy opustil Abdal Fatah Júnes, vrchní velitel našich ozbrojených sil. Člověk, který ho zavraždil, byl zadržen," pronesl Džálil, aniž by dodal útočníkův motiv nebo místo, kde k vraždě došlo.

Informace z řad rebelů naznačují, že jednoho z někdejších Kaddáfího nejbližších spojenců vzhledem k jeho minulosti nerespektovali všichni povstalci a vražda může být vyvrcholením vnitřních sporů uvnitř libyjské opozice.

Generál navíc podle agentury Reuters nezemřel na frontě, ale poté, co byl povolán zpět na již dobytá území.

Ropné dolary v ohrožení

"Mnozí členové Národní povstalecké rady byli ještě donedávna věrní Muammaru Kaddáfímu. Patřili k okruhu jeho nejbližších a k povstalcům se přidali až posléze. Tahle vražda jen svědčí o jevu, který v řadách povstalců sledujeme už několik měsíců, a sice že existuje narůstající spor mezi původními povstalci a přeběhlíky," cituje Reuters bezpečnostního konzultanta společnosti North Africa Risk Consulting.

Indicie o vraždě ve vlastních řadách přichází v době, kdy rebelové zahájili ofenzivu na západě Libye a další země, mezi posledními Velká Británie, je uznaly jako oficiální představitele Libye.

Mezinárodní uznání je pro opozici mimořádně důležité, protože otevírá cestu k miliardám zmrazených ropných dolarů. Ta by se teď ale mohla rychle uzavřít. Postup povstaleckých sil se v poslední době zastavil a smrt zkušeného generála může znamenat další významnou komplikaci.

Ve čtvrtek sice povstalci oznámili dílčí úspěchy, ale významnější průlom na západní frontě stále nepřichází.

Česká republika povstalce podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga neuzná, dokud neovládnou celou Libyi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy