Strašné, ale lepší, než se čekalo. Archeologové sčítají škody v osvobozené Palmýře

Anna Jordanová
Aktualizováno 30. 3. 2016 11:54
Přesný rozsah škod zatím není zcela jasný. Záběry sice ukazují množství trosek, ale jedna z nejslavnějších památek, Velká kolonáda, se nezdá být vážně poškozena a proslulá socha lva z druhého století našeho letopočtu přežila také bez vážnější úhony.
Poničené muzeum v Palmýře. | Video: Reuters

Palmýra - Organizace Islámský stát ovládla "Nevěstu pouště", jak Palmýru nazývají Syřané, loni v květnu.

Krátce poté extremisté sťali jednaosmdesátiletého ředitele místních archeologických prací Chálida Asáda, když odmítl prozradit, kam byly ukryty nejcennější archeologické poklady. Možná i díky němu však desetiměsíční vládu islamistů přežilo mnohem více památek, než odborná veřejnost předpokládala.

Přesný rozsah škod zatím není zcela jasný. Záběry sice ukazují množství trosek, ale jedna z nejslavnějších památek, Velká kolonáda, se nezdá být vážně poškozena a proslulá socha lva z druhého století našeho letopočtu přežila také bez vážnější úhony.

Opačně je tomu v případě jiných významných staveb, starých skoro dva tisíce let. Právě Chrám boha Bela z prvního století našeho letopočtu a prastaré hrobky slavných rodin byly nejcennějšími poklady Palmýry, které ničení IS nepřežily, uvedl deník Wall Street Journal.

Některé památky, jako je socha královny Zenobie, se pohřešují. Je přitom známo, že velké množství artefaktů prodával Islámský stát na černém trhu a šířil videa, na kterých bojovníci kladivy rozbíjejí nejrůznější muzejní artefakty. Busta řecké bohyně Athény má uraženou hlavu a základy samotné budovy muzea se patrně někdo pokusil odpálit dynamitem. Syřané se však nevzdávají. "Znovu vybudujeme, co vy jste zničili," prohlásil k islamistům Mamoun Abdulkarím, ředitel muzeí a památek v Damašku.

Foto: Reuters

Ve jménu Alláha. Toho našeho

Radikálové ničí kulturní památky nejen v Sýrii a Iráku, ale i v Jemenu, Afghánistánu nebo Libyi. "Kdekoli získáme kus země, zničíme všechny symboly polytheismu a rozšíříme na nich monotheismus," prohlásili džihádisté do kamery před tím, než vyhodili do vzduchu Severozápadní palác v Nimrudu, vybudovaný asyrským králem Aššurbanipalem II v devátém století před Kristem.

"Jejich cílem je přetavení kulturní krajiny a smazání odlišných historických tradic z myslí lidí. Ničeny jsou i muslimské památky. Snaží se vytvořit prostředí, které bude v souladu s jejich interpretací víry, aby další generace přistoupily na jejich interpretaci," citoval Ondřeje Beránka, ředitele Orientálního ústavu a specialistu na islamismus již dříve portál Aktuálně.cz.

Podobně se vyjádřil Christopher Jones z Kolumbijské univerzity: "Likvidují předislámské památky a kulturu místních a náboženských minorit jako Kurdů, křesťanů nebo Jezídů, ale i to, co je sice islámského původu, ale neodpovídá jejich striktnímu výkladu Koránu."

Zároveň Jones dodal, že pokud by IS zničil všechny památky, které podporují národní hrdost Iráčanů, lépe by se mu realizovala jeho vize, že jednou budou všichni muslimové Blízkého a Středního východu i celého světa spadat pod jeden chalífát, uvedl portál National Geographic.

Foto: Reuters

Strategické vítězství

Ztráta Palmýry je zatím poslední v sérii porážek, kterou takzvaný chalífát v posledních týdnech utrpěl. V neděli vstoupili syrští vojáci a příslušníci libanonského Hizballáhu za podpory ruských vzdušných sil do města. Dosáhl tak nejen velkého strategického vítězství, protože Palmýra je branou do jihovýchodních území Islámského státu, ale i významné diplomatické prestiže.

"Je to strategická porážka pro IS a vítězství pro Asada a Putina," řekl Fawaz Gerges, expert na Blízký východ z London School of Economics pro Reuters. "Zapadá do Asadova vykreslování Sýrie jako valu proti Islámskému státu."

Město je strategickým bodem pro vládní síly před útokem na oblasti ovládané džihádisty na východě Sýrie. Vojáci nyní v Palmýře likvidují uložené miny a bojují se zbylými islamisty, kteří odmítli prchnout a stáhli se do sousedních oblastní kolem města. Na straně IS padlo přes čtyři sta bojovníků, vláda ztratila necelé dvě stovky vojáků. O civilních obětech boje nejsou žádné zprávy.

Zářijový zásah ruské armády nachýlil váhy nepřehledných bojů v Sýrii na Asadovu stranu. Navzdory deklarovanému "stažení ruských sil ze Sýrie" před dvěma týdny se do bitvy o Palmýru zapojily jak ruské helikoptéry, tak i bojová vozidla. V pondělí Kreml doplnil, že vzdušné síly budou i nadále pokračovat v podpoře vládních vojsk.

Diplomatické ozvěny

Asadův režim pravděpodobně využije vítězství v Palmýře, aby posílil své pozice na vyjednávání v Ženevě s opozicí.

"Je ještě příliš brzy určit, jak moc a jak vůbec osvobození Palmýry zasáhne do vyjednávacích rozhovorů," řekl však John Kirby, mluvčí amerického ministerstva obrany. Dodal však, že ani vítězství v Palmýře nezmění postoj Spojených států k prezidentu Asadovi, uvedla agentura Reuters.

V komentáři pro syrskou státní televizi prezident Asad popsal palmýrskou operaci jako "důležité vítězství, které znovu ukazuje na efektivitu syrské armády a jejích spojenců v boji proti terorismu", přičemž nařkl koalici vedenou USA z nedostatku ochoty zapojit se do bojů.

Místní obyvatelé řekli agentuře AP, že islamisté před hlavním útokem evakuovali obyvatele města na jiná území pod svou kontrolou. "Jsme rádi, že se můžeme vrátit. Stále jsme však smutní, když vidíme poškození tohoto historického města," prohlásil Sohbán Elajví, místní podnikatel. Jiní obyvatelé však nadšení nejsou, nechtějí žít pod Asadovou vládou.

"Nenávidíme Asadův režim o nic méně, než nenávidíme Islámský stát,"  řekl Usáma Chatíib, rodilý Palmýřan, který utekl do Turecka před hrozbou zatčení za účast na protivládních demonstracích. "Vláda a IS se chovají stejně," dodal.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy