Štrasburk teroristy přitahuje. Krveprolití chystali u katedrály už před 18 lety

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2018 18:02
Střelec ze Štrasburku Chérif Chekatt, který v úterý večer zabil nejméně tři lidi a 13 dalších zranil, odpovídá profilu islamistů, jež francouzská policie sledovala a zatýkala už v minulosti. Zločinec, který měl za sebou krádeže a loupežná přepadení. Později se z něj skrze sociální sítě nebo jeho známé stal radikál opěvující džihádistickou organizaci Islámský stát.
Policista před katedrálou ve Štrasburku.
Policista před katedrálou ve Štrasburku. | Foto: Reuters

Chekatt patrně neprošel žádným výcvikem a nebojoval za tzv. Islámský stát v Iráku nebo Sýrii. Ve spojení s džihádisty byl na internetu a sociálních sítích. Devětadvacetiletý štrasburský rodák byl ale mnohokrát zadržen policií kvůli vloupání a přepadení. Nejen ve Francii, ale také v Německu.

V úterý v centru Štrasburku zastřelil nejméně tři lidi v prvním větším teroristickém útoku ve Francii od 12. května, kdy radikál čečenského původu jednoho člověka ubodal a několik dalších zranil před budovou pařížské opery (Palais Garnier).

"Některé oběti střelil do hlavy," řekl k Chekattovu útoku starosta Štrasburku Roland Ries. Svědci uvedli, že křičel "Alláhu akbar!" (arabsky "Bůh je veliký").

Do města na francouzsko-německé hranici, ve kterém sídlí mimo jiné Evropský parlament, se vrátil teror po osmnácti letech. Ještě v době před 11. zářím 2001 plánovali evropští členové teroristické sítě al-Káida velký, spektakulární útok v Evropě. Nakonec ale neúspěšně.

Zvoleným místem bylo přesně to, kde v úterý střílel Chekatt. Prostor před štrasburskou katedrálou, kde se v prosinci konají tradiční vánoční trhy. Jedny z největších a nejnavštěvovanějších v Evropě.

Útok připravovala na silvestra v roce 2000 skupina Alžířanů, která patřila k severoafrické větvi al-Káidy. Jejich motivací byla pomsta za podporu, kterou Paříž poskytovala alžírské vládě v občanské válce proti ozbrojeným islamistům. Tato válka si hlavně ve druhé polovině 90. let vyžádala na sto tisíc obětí.

Jak alžírská armáda, tak islamisté si počínali brutálně a vzhledem k početné alžírské komunitě ve Francii se napětí přeneslo i na sever přes Středozemní moře.

Skupina, kterou vedl Salim Boukari, vyrobila nálože z tlakových hrnců a různých chemikálií. Buňku se ale podařilo infiltrovat díky spolupráci německé a francouzské policie. Speciální německá protiteroristická jednotka vpadla do bytu jednoho z teroristů ve Frankfurtu nad Mohanem na Štěpána, 26. prosince 2000.

Policisté pak u Boukariho našli také videozáznamy vánočního tržiště ve Štrasburku. Krveprolití se ale podařilo odvrátit.

Boukari dostal u německého soudu dvanáctileté vězení. Proces proběhl v roce 2003, takže dnes je muž na svobodě. Hlavním organizátorem útoku před katedrálou byl nicméně Muhammad Bensakríja, jeden z důvěrníků bývalého vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Později ho zatkla španělská policie ve městě Alicante a dostal za přípravu teroristického útoku desetiletý trest.

Od té doby francouzská kontrarozvědka vždy považovala centrum Štrasburku za pravděpodobný cíl teroristů v čase Vánoc nebo oslav silvestra. Obavy se naplnily až letos.

Video ze Štrasburku, kde došlo k útoku

Video: Ozbrojený útočník zastřelil ve Štrasburku dva lidi a další zranil | Video: @Kyruer, @iixxii
 

Právě se děje

Další zprávy