Štrasburk teroristy přitahuje. Krveprolití chystali u katedrály už před 18 lety

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2018 18:02
Střelec ze Štrasburku Chérif Chekatt, který v úterý večer zabil nejméně tři lidi a 13 dalších zranil, odpovídá profilu islamistů, jež francouzská policie sledovala a zatýkala už v minulosti. Zločinec, který měl za sebou krádeže a loupežná přepadení. Později se z něj skrze sociální sítě nebo jeho známé stal radikál opěvující džihádistickou organizaci Islámský stát.
Policista před katedrálou ve Štrasburku.
Policista před katedrálou ve Štrasburku. | Foto: Reuters

Chekatt patrně neprošel žádným výcvikem a nebojoval za tzv. Islámský stát v Iráku nebo Sýrii. Ve spojení s džihádisty byl na internetu a sociálních sítích. Devětadvacetiletý štrasburský rodák byl ale mnohokrát zadržen policií kvůli vloupání a přepadení. Nejen ve Francii, ale také v Německu.

V úterý v centru Štrasburku zastřelil nejméně tři lidi v prvním větším teroristickém útoku ve Francii od 12. května, kdy radikál čečenského původu jednoho člověka ubodal a několik dalších zranil před budovou pařížské opery (Palais Garnier).

"Některé oběti střelil do hlavy," řekl k Chekattovu útoku starosta Štrasburku Roland Ries. Svědci uvedli, že křičel "Alláhu akbar!" (arabsky "Bůh je veliký").

Do města na francouzsko-německé hranici, ve kterém sídlí mimo jiné Evropský parlament, se vrátil teror po osmnácti letech. Ještě v době před 11. zářím 2001 plánovali evropští členové teroristické sítě al-Káida velký, spektakulární útok v Evropě. Nakonec ale neúspěšně.

Zvoleným místem bylo přesně to, kde v úterý střílel Chekatt. Prostor před štrasburskou katedrálou, kde se v prosinci konají tradiční vánoční trhy. Jedny z největších a nejnavštěvovanějších v Evropě.

Útok připravovala na silvestra v roce 2000 skupina Alžířanů, která patřila k severoafrické větvi al-Káidy. Jejich motivací byla pomsta za podporu, kterou Paříž poskytovala alžírské vládě v občanské válce proti ozbrojeným islamistům. Tato válka si hlavně ve druhé polovině 90. let vyžádala na sto tisíc obětí.

Jak alžírská armáda, tak islamisté si počínali brutálně a vzhledem k početné alžírské komunitě ve Francii se napětí přeneslo i na sever přes Středozemní moře.

Skupina, kterou vedl Salim Boukari, vyrobila nálože z tlakových hrnců a různých chemikálií. Buňku se ale podařilo infiltrovat díky spolupráci německé a francouzské policie. Speciální německá protiteroristická jednotka vpadla do bytu jednoho z teroristů ve Frankfurtu nad Mohanem na Štěpána, 26. prosince 2000.

Policisté pak u Boukariho našli také videozáznamy vánočního tržiště ve Štrasburku. Krveprolití se ale podařilo odvrátit.

Boukari dostal u německého soudu dvanáctileté vězení. Proces proběhl v roce 2003, takže dnes je muž na svobodě. Hlavním organizátorem útoku před katedrálou byl nicméně Muhammad Bensakríja, jeden z důvěrníků bývalého vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Později ho zatkla španělská policie ve městě Alicante a dostal za přípravu teroristického útoku desetiletý trest.

Od té doby francouzská kontrarozvědka vždy považovala centrum Štrasburku za pravděpodobný cíl teroristů v čase Vánoc nebo oslav silvestra. Obavy se naplnily až letos.

Video ze Štrasburku, kde došlo k útoku

Video: Ozbrojený útočník zastřelil ve Štrasburku dva lidi a další zranil | Video: @Kyruer, @iixxii
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy