Nacionalisté Le Penové se pokoušejí zvýšit popularitu ve Francii. Na sjezdu je i Trumpův exporadce

ČTK ČTK
10. 3. 2018 12:21
Během víkendového sjezdu se francouzská Národní fronta hodlá přejmenovat. Od sjezdu si slibuje zvýšení popularity a změnu image. Strana francouzských nacionalistů se chce odříznout od xenofobního dědictví svého kontroverzního zakladatele a otce současné předsedkyně Jeana-Marie Le Pena.
Marie Le Penová.
Marie Le Penová. | Foto: Reuters

Lille - Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) se na svém víkendovém sjezdu v Lille pokouší o oživení upadající popularity. V sobotu před delegáty strany vystoupí i bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, konzervativec Steve Bannon.

Na twitteru to oznámil místopředseda strany Louis Aliot, podle něhož jsou si FN a Bannon blízcí v tom, že odmítají establishment. Hlavním bodem na programu sjezdu je nicméně schvalování nového názvu této protiimigrační strany, jak to navrhla její dosavadní šéfka Marine Le Penová.

Bannon patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Spoluzakladatel silně pravicového zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou, v Bílém domě zastával funkci strategického poradce. Z té byl po mnoha kontroverzích odvolán po sedmi měsících v době, kdy Trump čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

Vedení Národní fronty uvedlo, že s Bannonem sdílí některé názory. "Reprezentuje odmítnutí establishmentu, přičemž jedním z jeho nejhorších symbolů je bruselská EU. Stejně jako Trump a Matteo Salvini porozuměl přání lidí, kteří chtějí mít svůj osud ve vlastních rukou," uvedl na twitteru Aliot. Salvini je šéfem italské krajně pravicové Ligy.

FN si od sjezdu slibuje zvýšení popularity, které by měla přinést i změna názvu uskupení. Tím se chce strana definitivně odříznout od dědictví svého kontroverzního zakladatele a otce současné předsedkyně Jeana-Marie Le Pena, několikrát odsouzeného za podněcování rasové nesnášenlivosti. Nové příznivce má přinést i změna programu, v němž se chce FN dál soustředit hlavně na imigraci a už ne tolik na kritiku eura.

Francouzská Národní fronta loni utrpěla dvojí porážku ve volbách, když nejprve Marine Le Penová výrazně prohrála v druhém kole prezidentských voleb s Emmanuelem Macronem a poté strana v červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění získala jen osm křesel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy