Strana kazažského prezidenta drtivě vyhrála volby. Získala 82 procent hlasů, ukazuje průzkum

ČTK ČTK
20. 3. 2016 21:20
V dolní komoře parlamentu zasednou poslanci téže trojice stran jako dosud. Nazarbajev řídí zemi od roku 1989 a podle západních pozorovatelů se zde nikdy nekonaly volby, jež by šly označit za svobodné a spravedlivé.
Nursultan Nazarbajev Nur-Otan
Nursultan Nazarbajev Nur-Otan | Foto: Reuters

Astana - V předčasných parlamentních volbách v Kazachstánu drtivě zvítězila strana dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva Nur-Otan. Podle průzkumu mezi voliči při odchodu z volebních místností získala 82 procent hlasů, informoval dnes kazašský Demokratický institut. Výsledky voleb má ústřední volební komise oznámit v pondělí.

Sedmiprocentní volební práh překročily ještě další dvě strany, komunisté a podnikatelská strana Světlá cesta (Ak Žol). V dolní komoře parlamentu tak zasednou poslanci téže trojice stran, jako dosud.

Agentura Reuters poznamenala, že výsledky pravděpodobně nikoho nepřekvapí v bývalé sovětské republice, kterou Nazarbajev řídí od roku 1989 a v níž se nikdy nekonaly volby, jež by západní pozorovatelé označili za svobodné a spravedlivé.

Obtížnější je předpovědět složení frakce strany Nur-Otan, protože má 127 kandidátů usilujících o zasednutí ve 107členném parlamentu. Pozornost se zaměřuje především na prezidentovu dceru Darigu Nazarbajevovou, která je nyní vicepremiérkou. Pokud by zasedla do dolní komory, jejíž by se mohla stát předsedkyní, bylo by to vnímáno jako první krok 75letého Nazarbajeva k pozdějšímu předání moci.

Nazarbajev si od předčasných voleb patrně slibuje posílení svého režimu v době hospodářských potíží, k nimž v zemi bohaté na ropu přispěl propad cen této suroviny na světových trzích. V řádném termínu by se parlamentní volby v Kazachstánu konaly až koncem příštího roku.

Nazarbajev dokázal za své dlouhé vlády v Kazachstánu uskutečnit tržní reformy, přilákat zahraniční investice za více než 170 miliard dolarů i zachovat náboženskou a národnostní stabilitu v této převážně muslimské zemi. Kritici mu ale vyčítají autoritářské vládnutí, nedemokratické zákony a útisk opozice.

Kazachstán však má dobré vztahy jak se sousedními velmocemi Ruskem a Čínou, tak i se Spojenými státy a Evropskou unií.

 

Právě se děje

Další zprávy