Kazašské volby suverénně vyhrála prezidentova strana. Nazarbajev si slibuje posílení režimu

ČTK ČTK
21. 3. 2016 7:35
Předčasné parlamentní volby v Kazachstánu opět potvrdily postavení strany Nur-Otan kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Podle předběžných výsledků strana dostala přes 80 procent hlasů. Sedmiprocentní volební práh překročili ještě komunisté a podnikatelská strana. Nazarbajev v bývalé sovětské republice vládne už od roku 1989. Za tu dobu v Kazachstánu dokázal uskutečnit tržní reformy, přilákat zahraniční investice i zachovat náboženskou a národnostní stabilitu převážně muslimské země.
Nursultan Nazarbajev.
Nursultan Nazarbajev. | Foto: Reuters

Almaty (Kazachstán) - Parlamentní volby v Kazachstánu vyhrála dosavadní vládnoucí strana dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, která získala 82,15 procenta hlasů. Předběžné výsledky nedělního hlasování v pondělí oznámila ústřední volební komise této středoasijské země.

Sedmiprocentní volební práh překročily ještě další dvě strany: komunisté a podnikatelská strana Světlá cesta (Ak Žol). V dolní komoře parlamentu tak podle komise zasednou poslanci stejné trojice stran jako dosud.

Další tři strany získaly od 0,29 po dvě procenta hlasů. Účast činila rekordních 77 procent z oprávněných voličů. Definitivní výsledky má komise zveřejnit nejpozději 26. března.

Výsledky nejsou překvapením v bývalé sovětské republice, kterou Nazarbajev řídí od roku 1989 a v níž se nikdy nekonaly volby, jež by západní pozorovatelé označili za svobodné a spravedlivé.

Nazarbajev si od předčasných voleb patrně slibuje posílení svého režimu v době hospodářských potíží, k nimž v zemi bohaté na ropu přispěl propad cen této suroviny na světových trzích. V řádném termínu by se parlamentní volby v Kazachstánu konaly až koncem příštího roku.

Nazarbajev dokázal za své dlouhé vlády v Kazachstánu uskutečnit tržní reformy, přilákat zahraniční investice za více než 170 miliard dolarů i zachovat náboženskou a národnostní stabilitu převážně muslimské země. Kritici mu ale vyčítají autoritářské vládnutí, nedemokratické zákony a útisk opozice.

 

Právě se děje

před 28 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy