Na ebolu zemřel i hlavní lékař. Aerolinka ruší lety

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 30. 7. 2014 0:40
Sheik Umar Khan, jedna z hlavních lékařských autorit, ošetřil více než stovku pacientů. Tento měsíc se sám nakazil.
Boj s ebolou v Libérii.
Boj s ebolou v Libérii. | Foto: Reuters

Lagos - Ve snaze zabránit dalšímu šíření viru ebola v úterý hlavní západoafrická letecká společnost Asky Airlines dočasně zrušila lety do Libérie a Sierry Leone.

Podle stanice BBC přijímají stále nová opatření také jednotlivé zasažené země; Libérie dnes například zakázala konání fotbalových zápasů. Úřady to zdůvodnily zvýšeným rizikem nákazy při hraní tohoto kontaktního sportu. Nemoci dnes podlehl také hlavní lékař bojující s virem v Sieře Leone.

Svůj podíl na tom může mít i smrt pacienta, který s nákazou procestoval několik zemí. Virus během uplynulého půl roku zabil už 672 lidí.

Zákeřné nemoci v úterý podlehl také Sheik Umar Khan, jedna z hlavních lékařských autorit podílejících se na boji s virem v Sieře Leone. Podle agentury Reuters Khan ošetřil více než stovku pacientů, přičemž se tento měsíc sám nakazil. Sierraleonský ministr zdravotnictví devětatřicetiletého lékaře dnes označil za "národního hrdinu". Už o víkendu podlehl nákaze významný liberijský lékař Samuel Brisbane.

Foto: Reuters

Libérie zavřela téměř všechny hraniční přechody a zakázala veřejná shromažďování.

Nigérie dala do karantény nemocnici v Lagosu, nejlidnatějším městě Afriky, kde v pátek zemřel na ebolu první pacient v zemi.

Sierra Leone pro změnu povolala policisty, aby hlídali kliniku, kde léčí své nakažené pacienty.

Čtvrtá země

Nigérie se stala už čtvrtou zemí, v níž někdo zmíněnému viru podlehl.

"Podle úřadů jde o 40letého muže liberijské národnosti, který nedávno přicestoval do Nigérie a v nemocnici pak vykazoval symptomy eboly," uvedla v prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Uzavřeli jsme nemocnici, abychom mohli místo dát do karantény. Někteří zaměstnanci nemocnice, kteří byli s obětí v těsném kontaktu, jsou v izolaci," doplnil nigerijský komisař pro zdraví Jide Idris, podle něhož byl "primární zdroj infekce" zničen a nemocnice by měla zůstat uzavřená asi týden.

"Jeden z našich krajanů předčasně zemřel a kvůli své nedisciplinovanosti a neúctě k doporučením, která mu poskytli zdravotničtí pracovníci, uvrhl do nebezpečí další osoby za hranicemi," pronesla v sobotu liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová.

V zemi přitom nedávno na ebolu zemřel vedoucí lékař v největší liberijské nemocnici, který se léčil sám doma, aby nenakazil nikoho z kolegů.

Z Libérie...

První "nigerijskou" obětí byl podle agentury Reuters konzultant liberijského ministerstva financí, který do Lagosu přiletěl 20. července. Zřejmě se nakazil od své sestry, která zemřela začátkem měsíce.

Muž se do ciziny vydal, ačkoliv už se zřejmě necítil nejlépe. "Na cestě projevoval určité symptomy, okamžitě po příjezdu byl přijat do soukromé nemocnice a zemřel 25. července," doplnila WHO.

Příčiny úmrtí následně potvrdily laboratorní testy ve virologické laboratoři lagoské univerzity. Vzorek byl preventivně odeslán i laboratoři WHO do Senegalu.

... přes Togo do Nigérie

Muž se do Nigérie podle dostupných informací vypravil ze svého domova v liberijské metropoli Monrovii, a to přes Lomé, hlavní město Toga. Není navíc vyloučeno, že se cestou zastavil i v Ghaně.

Úřady proto začaly pátrat po lidech, s nimiž během svého putování přišel do kontaktu. Doposud jde mimo jiné o 44 zaměstnanců nemocnice a 15 členů letištního personálu, napsal britský server The Guardian.

Tím ovšem výčet nemusí končit, jelikož nakazit se mohli i pasažéři v letadle, poblíž nichž muž seděl.

"Záleží, kolik škody už tento cestovatel napáchal," míní virolog Derek Gatherer. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto do Nigérie a Toga posílá své týmy.

Libérie s Nigérií začaly mezinárodní cestující testovat na příslušné symptomy. Ty se ale mohou projevit i po třech týdnech od nakažení.

V Nigérii kromě letišť platí pohotovost například i na hraničních přechodech a v přístavech.

Největší letecká společnost v regionu - Arik Air - už dokonce během muslimského svátku na oslavu ukončení měsíce půstu ramadánu pozastavila lety mezi Nigérií, Sierra Leone a Libérií.

Místní zdravotníkům nevěří

Dalšímu šíření nebezpečného viru napomáhá nepochopení ze strany místních obyvatel, kteří s podobnými epidemiemi nemají zkušenosti. Místní často věří, že nemoc roznášejí zdravotníci.

"Není to jen pověrčivost, pro ty lidi je to prostě děsivá situace. Některé zprávy, které se objevují, uvádějí, že neexistuje žádná léčba a že lidé vykrvácejí k smrti. A to je také může odradit od toho, aby přišli do nemocnice," řekl jeden z výzkumníků, který pobýval v Sieře Leone.

Problémy způsobuje i nedostatek prostředků na boj s nemocí. Nigérie je ale bohatší než okolní státy, které zaznamenaly nákazu. Mnozí proto věří, že by mohla s epidemií lépe bojovat.

Foto: Reuters

1201 nakažených

Virem se podle údajů WHO nakazilo už 1201 lidí, z nichž 672 zemřelo. Laboratorně potvrzených je z toho dosud 456 případů úmrtí, což ze současné epidemie činí největší v historii.

Nejvíce pacientů ebole podlehlo v Guineji (319, z toho 208 potvrzených), další úmrtí eviduje Libérie (129, z toho 60 potvrzených) a Sierra Leone (224, z toho 188 potvrzených).

Nynější kmen viru eboly zabíjí okolo 60 procent nakažených. Úmrtnost ale může dosáhnout i 90 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy