Strach v Cannes. Po loupeži století následují další

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2013 16:40
Z hotelu se ztratily šperky za rekordních 102 milionů eur. Teď zmizely luxusní hodinky
Policejní vůz před hotelem Carlton. Pozdě.
Policejní vůz před hotelem Carlton. Pozdě. | Foto: Reuters

Cannes - Přijmout zaměstnání v některém z luxusních obchodů na hlavní třídě La Croisette ve francouzském Cannes bude vyžadovat stále více odvahy.

Alespoň podle zpráv, které z města na Francouzské riviéře, proslulého především filmovým festivalem, přicházejí.

Po nedělní loupeži diamantů a šperků v hodnotě rekordních 102 milionů eur z hotelu Carlton ve středu udeřili lupiči znovu.

Dva muži ve slunečních brýlích a s granátem v ruce "navštívili" luxusní hodinářství Kronometry a odnesli si 150 drahých kusů.

Stejné hodinářství bylo vykradeno už na začátku roku a Cannes se evidentně stalo Mekkou zlodějů i během květnového filmového festivalu.

Hostům se ztratily šperky, laptopy, peníze i kreditní karty z několika hotelů, zvýšil se počet násilných přepadení přímo na ulici.
Ráj na Riviéře tak začíná být hlavně rájem zločinců.

Francouzská média se pozastavují především nad jednoduchostí a chladnokrevností, s jakou zloděj ukradl cennosti z hotelu Carlton. Údajně se jedná o největší krádež v historii, co do hodnoty zboží.

Vymýšlení mimořádně důmyslných fint, zdá se, patří už jen do literatury a filmu. Skutečný zloděj se v Carltonu s ničím moc nepáral. Přišel z ulice s kufříkem, kuklou na hlavě a s pistolí v ruce.

Na výstavě šperků pohrozil všem, kteří byli uvnitř, zastřelením a sebral, co mohl. Náušnice, prsteny, diamanty. Po necelé minutě hotel opustil a zmizel. Nikdo ho nepronásledoval.

Vystavené exponáty jsou - či spíše byly - majetkem izraelského obchodníka Leva Levieva. Organizátoři o výstavě neuvědomili policii, takže nikde nablízku nebyla její hlídka.

Plakáty před hotelem přitom návštěvníky na výstavu obrovských cenností lákaly…

I středeční loupež v luxusním hodinářství se odehrála za bílého dne, rychle a jednoduše. Pachatele opět nikdo nepronásledoval.

Ironií je, že v hotelu Carlton, kde ke "krádeži století" došlo, natáčel v roce 1955 režisér Alfred Hitchcock svůj film Chyťte zloděje.

Třídu La Croisette pomalu začíná ovládat strach. "Každý den musíme myslet na možné loupežné přepadení," řekl televizi RTL jeden z místních obchodníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy