Strach a sny o útěku. Unesené ženy si vedly deník

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2013 16:02
Prokurátoři o denících žen unesených Arielem Castrem informovali v předvečer vynesení rozsudku.
Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová (zleva doprava) tak, jak vypadají v současnosti.
Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová (zleva doprava) tak, jak vypadají v současnosti. | Foto: Reuters

Cleveland - Trojice žen, které v americkém Clevelandu unesl a po deset let věznil bývalý řidič školního autobusu Ariel Castro, si vedla deníky.

Dvaatřicetiletá Michelle Knightová, 27letá Amanda Berryová a 23letá Gina DeJesusová v zápiscích zachytily hrůzy týrání a znásilňování, které den za dnem postupovaly.

Prokurátoři o existenci deníků informovali v předvečer rozhodování soudu, jenž má třiapadesátiletého Castra poslat na doživotí za mříže. Únosce minulý týden přiznal vinu výměnou za dohodu, že nedostane trest smrti.

Vše, co je lidsky možné

Ženy podle prokuratury "udělaly vše lidsky možné, aby zůstaly normální" a dokázaly si vést zápisky o prožitých dnech v zajetí.

"Hovoří o násilnickém sexuálním chování, o zamykání v temné místnosti, o poutání řetězy ke zdi, předtuchách dalšího znásilnění, snech o útěku a shledání se svými rodinami."

Castro podle dokumentů své oběti kromě znásilňování čas od času poutal řetězy nebo provazy, držel je odděleně, nechával je hladovět a bil je.

Jedna z nich před šesti lety porodila dceru, další mnohokrát nuceně potratila. V souvislosti s potraty, které přivodil těhotné oběti bitím a hladověním, se Castro přiznal i k vraždě s přitěžujícími okolnostmi.

Podle psychiatrického posudku, připojeného k obžalobě, si ženy přes všechno utrpení dokázaly zachovat "mravní sílu, odvahu a laskavost".

1000 let pro Castra

Případ začal v srpnu 2002, kdy Castro unesl první oběť, pak následovaly další dvě ženy. Odhalen byl až začátkem letošního května, kdy se jedné z unesených žen podařilo prchnout z únoscova domu a zburcovat policii.

Po zatčení a několika měsících vyjednávání Castro přistoupil na dohodu o přiznání viny, podle které má být odsouzen k doživotí bez možnosti předčasného propuštění na svobodu a navíc k dalším 1000 letům vězení.

Přiznáním viny v 937 bodech obžaloby se vyhnul hrozícímu trestu smrti. Osvobozené ženy ale díky dohodě nebudou muset svědčit o letech strávených v Castrově zajetí.

Do clevelandského fondu, zřízeného městskou radou pro unesené ženy a dceru jedné z nich, přispělo už více než 10 500 individuálních dárců. Nyní je ve fondu asi 1,3 milionu dolarů (více než 25 milionů korun).

 

Právě se děje

před 55 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy