Strach a sny o útěku. Unesené ženy si vedly deník

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2013 16:02
Prokurátoři o denících žen unesených Arielem Castrem informovali v předvečer vynesení rozsudku.
Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová (zleva doprava) tak, jak vypadají v současnosti.
Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michelle Knightová (zleva doprava) tak, jak vypadají v současnosti. | Foto: Reuters

Cleveland - Trojice žen, které v americkém Clevelandu unesl a po deset let věznil bývalý řidič školního autobusu Ariel Castro, si vedla deníky.

Dvaatřicetiletá Michelle Knightová, 27letá Amanda Berryová a 23letá Gina DeJesusová v zápiscích zachytily hrůzy týrání a znásilňování, které den za dnem postupovaly.

Prokurátoři o existenci deníků informovali v předvečer rozhodování soudu, jenž má třiapadesátiletého Castra poslat na doživotí za mříže. Únosce minulý týden přiznal vinu výměnou za dohodu, že nedostane trest smrti.

Vše, co je lidsky možné

Ženy podle prokuratury "udělaly vše lidsky možné, aby zůstaly normální" a dokázaly si vést zápisky o prožitých dnech v zajetí.

"Hovoří o násilnickém sexuálním chování, o zamykání v temné místnosti, o poutání řetězy ke zdi, předtuchách dalšího znásilnění, snech o útěku a shledání se svými rodinami."

Castro podle dokumentů své oběti kromě znásilňování čas od času poutal řetězy nebo provazy, držel je odděleně, nechával je hladovět a bil je.

Jedna z nich před šesti lety porodila dceru, další mnohokrát nuceně potratila. V souvislosti s potraty, které přivodil těhotné oběti bitím a hladověním, se Castro přiznal i k vraždě s přitěžujícími okolnostmi.

Podle psychiatrického posudku, připojeného k obžalobě, si ženy přes všechno utrpení dokázaly zachovat "mravní sílu, odvahu a laskavost".

1000 let pro Castra

Případ začal v srpnu 2002, kdy Castro unesl první oběť, pak následovaly další dvě ženy. Odhalen byl až začátkem letošního května, kdy se jedné z unesených žen podařilo prchnout z únoscova domu a zburcovat policii.

Po zatčení a několika měsících vyjednávání Castro přistoupil na dohodu o přiznání viny, podle které má být odsouzen k doživotí bez možnosti předčasného propuštění na svobodu a navíc k dalším 1000 letům vězení.

Přiznáním viny v 937 bodech obžaloby se vyhnul hrozícímu trestu smrti. Osvobozené ženy ale díky dohodě nebudou muset svědčit o letech strávených v Castrově zajetí.

Do clevelandského fondu, zřízeného městskou radou pro unesené ženy a dceru jedné z nich, přispělo už více než 10 500 individuálních dárců. Nyní je ve fondu asi 1,3 milionu dolarů (více než 25 milionů korun).

 

Právě se děje

před 45 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy