reklama
 
 

"Společně proti rasismu." Stovky tisíc lidí demonstrovaly v Berlíně proti xenofobii

13. 10. 2018 19:28
Protestující nesli transparenty s hesly jako "Rasismus není alternativa", "Stavme mosty, a ne zdi" či "Společně proti rasismu".

Berlín - Demonstrace proti rasismu, xenofobii a krajní pravici v Berlíně se podle stanice Deutsche Welle zúčastnilo v sobotu přes 200 000 lidí, tedy mnohem více, než se očekávalo. Organizátoři protestu počet účastníků vyčíslili na 242 000. Na akci se přitom předem registrovalo 40 000 lidí. Policie nechtěla podle DPA počet potvrdit a hovořila jen o "několika desítkách tisíc" lidí. Server Spiegel Online a agentura AFP zmiňují 150 000 protestujících.

Protest pod heslem "Za otevřenou a svobodnou společnost - solidarita místo vyloučení" svolal spolek Unteilbar (Nedělitelný), který se akcí chtěl postavit proti ultrapravicové nenávisti, diskriminaci, umírání běženců ve Středomoří či škrtům v sociálním systému.

Demonstrace začala v poledne na náměstí Alexanderplatz, zhruba o hodinu později se dav s plakáty, transparenty a nafukovacími balonky dal do pohybu k Vítěznému sloupu nedaleko prezidentského paláce Bellevue. Trasa pochodu vedla mimo jiné na Postupimské náměstí a k Braniborské bráně.

Protestující nesli transparenty s hesly jako "Rasismus není alternativa", "Solidarita s oběťmi právního, rasistického a antisemitského násilí", "Stavme mosty, a ne zdi" či "Společně proti rasismu".

Ke spolku Unteilbar se připojila řada dalších organizací i stran. Podporu akci vyslovily i známé osobnosti, jako například herec Benno Fürmann, televizní moderátor Jan Böhmermann či v německy hovořících zemích populární zpěvák Herbert Grönemeyer.

Podobné akce se dnes konaly i v jiných německých městech. Kolem tisíce lidí protestovalo proti euroskeptické a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) ve Frankfurtu. V Karlsruhe se do ulic vydalo zhruba 2000 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s "nacionalistickým a rasistickým štvaním".

autor: ČTK | 13. 10. 2018 19:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama