Stovky migrantů a Romů přišly v Itálii o střechu nad hlavou

ČTK ČTK
14. 11. 2018 22:26
Stovky migrantů a Romů se po vyklizení tábora v Římě a okupované budovy ve městě Foggia ocitly bez střechy nad hlavou. Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes prohlásil, že v zemi obnovuje pořádek.
Foto: Reuters

Dobrovolníci provozující tábor Baobab v Římě uvedli, že policie v úterý z tábora vykázala zhruba 150 uprchlíků a migrantů bez patřičných dokumentů a jejich improvizovaná obydlí se zemí srovnal buldozer. Většina ze zmíněných lidí nemá kam jít, konstatovali dobrovolníci. Mluvčí radnice uvedl, že město minulý týden všem nabídlo náhradní ubytování.

Tábor, založený v roce 2015, sloužil jako přestupní stanice pro ty, co byli propuštěni z přijímacích středisek, které provozuje vláda, a neměli kam jít, a také těm, co Římem jen procházeli.

Podle jedné z dobrovolnic je to už po dvaadvacáté, co policie uprchlíky z tábora vykázala, ale zároveň poprvé, co místo zcela uzavřela.

"Nevyklízí se jen v Římě, nejde jen o Baobab," napsal dnes na facebooku Salvini. "Budova patřící (jihoitalskému) městu (Foggia), kterou nezákonně okupovalo 150 Romů, byla vyklizena," dodal. "Přinášíme zpět zákonnost, bezpečí a pořádek v celé Itálii," uzavřel.

Vicepremiér a ministr vnitra vede stranu Liga, jejíž úspěch založil na slibu, že zarazí příliv migrantů do Itálie. Salvini zavřel italské přístavy lodím neziskových organizací a nedávno prosadil přísný zákon o migraci a bezpečnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy