Protesty v Hongkongu se vyostřují. Policie vyhnala demonstranty z parlamentu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2019 20:11
Hongkongská policie po půlnoci místního času (18:00 SELČ) poměrně rychle i za použití slzného plynu vyhnala z místního parlamentu většinu demonstrantů, kteří předtím areál několik hodin okupovali. Uvádí to agentura Reuters i AFP. V areálu zasahovaly stovky těžkooděnců poté, co policie nezabránila demonstrantům v násilném vniknutí do sídla zákonodárného sboru. Šlo o další pokračování protestů proti návrhu zákona o vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny.
Část z protestujících použila kovový vozík jako beranidlo. | Video: Reuters

Incident se odehrál v době, kdy si hongkongská vláda za přísných bezpečnostních opatření připomněla 22. výročí přechodu města pod čínskou správu. Při této příležitosti se desetitisíce dalších lidí vydaly na pochod městem.

První bariéry v sídle zákonodárného sboru demonstranti za pomoci nákupního vozíku, tyčí a kusů lešení prorazili už vpodvečer, skutečně ale dovnitř pronikli až po setmění. Skupince tvořené převážně studenty se po opakovaných pokusech podařilo prolomit dveře z tvrzeného skla. Policisté se jim v tom předtím pokoušeli zabránit i za použití pepřového spreje, nakonec ale zřejmě konfrontaci vzdali.

Demonstranti poté podle všeho prostorami parlamentu proudili bez jakýchkoli zábran. Ničili portréty politiků a na zdi sprejovali vzkazy o chystaném zákonu o extradicích. Ušetřen nebyl ani emblém hongkongské zvláštní administrativní oblasti v hlavním zasedacím sále.

Hongkongská vláda v prohlášení nařídila protestujícím, aby objekt okamžitě opustili, a varovala, že pokud se při vyklízení prostor setká s odporem, použije "adekvátní" sílu. Podle agentury Reuters také oznámila zrušení úterního programu parlamentního jednání.

Policie zasahovala slzným plynem

"Prostranství před LegCo (zkratka pro hongkongský zákonodárný sbor) zaplnil kouř, lidé křičí a utíkají pryč," popsala situaci po příchodu policie zpravodajka deníku The Guardian. Někteří účastníci protestu podle ní na policisty házeli předměty, zatímco strážci zákona překonávali barikády postavené v průběhu dne.

Do budovy parlamentu kolem 21:00 místního času proudily stovky demonstrantů poté, co se skupinka vyzbrojená kovovými předměty probila dovnitř skrze tvrzené sklo. Policie jim v tom podle svědků nebránila a objevily se i spekulace, že tak učinila schválně, aby veřejnost viděla destruktivní chování demonstrantů.

Následný noční zásah se uskutečnil podle televize CNN velmi rychle. Policisté nejdříve rozehnali dav několika dávkami slzného plynu a asi o půl hodiny později začali procházet samotnou budovu parlamentu. Podle Reuters už zde většina protestujících nebyla a nebylo prý ihned jasné, zda došlo na zatýkání.

Oficiální ceremoniál

V souvislosti s protestem před budovou parlamentu, kde měl pochod původně končit, změnili organizátoři jeho cíl a ukončili pochod v nedalekém parku.

Oficiální ceremoniál se letos netradičně uskutečnil v rozsáhlém konferenčním centru a nikoli venku, což hongkongská vláda zdůvodnila nepříznivým počasím; v Hongkongu brzy ráno slabě pršelo, během odpoledne však teploty ve městě překročily 30 stupňů.

Akce se zúčastnili zástupci Hongkongu, pevninské Číny a další pozvaní hosté. Jak popsala agentura Reuters, viditelně unavenou správkyni Hongkongu Carrie Lamovou na ceremoniál doprovodil manžel. Lamová se na veřejnosti objevila poprvé po téměř dvou týdnech. Správkyně Hongkongu ve své řeči uvedla, že vláda potřebuje změnit styl vládnutí, aby byla vstřícnější a otevřenější. Rovněž slíbila, že se toho bude dělat víc pro mladé.

Nedaleko budovy, kde se ceremoniál konal, se s policií střetly stovky demonstrantů, kteří protestují proti návrhu zákona o vydávání pachatelů trestných činů mimo jiné do pevninské Číny. Policisté k jejich rozehnání použili pepřový sprej a obušky.

Demonstrace v Hongkongu trvají už několik týdnů, jednoho z protestů se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí. Správkyně Hongkongu sice projednávání možnosti extradice po sérii demonstrací přerušila, aktivisté ale požadují, aby byl návrh zákona úplně zrušen.

Podívejte se na video z dřívější demonstrace v Hongkongu:

V Hongkongu podle organizátorů demonstrovaly dva miliony lidí | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy