Stovky islamistů vzaly útokem kasárna nigerijské armády

ČTK ČTK
14. 3. 2014 15:18
Za útoky stojí s velkou pravděpodobností islamistická sekta Boko Haram
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Maiduguri - Na město Maiduguri na severu Nigérie v pátek ráno zaútočily stovky islamistů.

Jejich terčem se stala hlavně kasárna, kde armáda zadržuje stovky radikálů. Z místa se podle svědků ozývá střelba a výbuchy.

Za útoky stojí s velkou pravděpodobností islamistická sekta Boko Haram, která na severu země vede krvavé povstání.

"Od 07:15 je u kasáren slyšet silná střelba a zvuky nejspíš od protitankových granátů, stále to trvá," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel Maiduguri. Podle jiného z budovy kasáren stoupá dým, islamisté házejí dovnitř výbušniny a vojáci jim odpovídají střelbou. Ranní útok je velmi nezvyklý, bojovníci z Boko Haram totiž většinou v minulosti podobně útočili jen v noci.

Mnoho domů zapálili a zabíjejí nevinné lidi.

Radikálové se údajně u vjezdu do města rozdělili na několik menších skupin, jedna směřovala ke kasárnům, druhá k univerzitě a třetí do míst, kde žijí převážně státní úředníci. "Mnoho domů zapálili a zabíjejí nevinné lidi," citovala stanice BBC dalšího svědka.

Vojáci utekli, civilisty nechali napospas

Nigerijští vojáci se již více než deset měsíců snaží vzpouru radikálů potlačit, v oblasti proto platí výjimečný stav. Bojovníci z Boko Haram, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida, zabili za uplynulých pět let v Nigérii tisíce lidí, jen od začátku letošního roku jich je více než 500.

Jejich cílem je zavést v oblasti přísné islámské právo šaría. Členové Boko Haram se uchylují i k masakrům místních obyvatel: například bombový útok 2. května na tržišti v Maiduguri si vyžádal více než 50 obětí. V polovině ledna nastražená výbušnina zabila 40 Nigerijců.

Ministr vyměnil armádní velení

Nigerijské bezpečnostní složky při operaci proti islamistům porušují jejich lidská práva.

Nigerijská armáda se v minulých týdnech stala terčem kritiky za to, že se jí nedaří s radikály účinně bojovat. Místní média informovala, že na některých kontrolních stanovištích vojáci dokonce utekli a nechali civilisty napospas extremistům. Prezident Goodluck Jonathan proto minulý měsíc vyměnil celé armádní velení a minulý týden jmenoval nového ministra obrany.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové, která zemi navštívila, porušují nigerijské bezpečnostní složky při operaci proti islamistům jejich lidská práva. Mnoho ze zadržených totiž namísto postavení před soud ve věznicích mučí. "Mnoho lidí, které jsem potkala, mi otevřeně vyprávělo o porušování lidských práv bezpečnostními silami," řekla Pillayová. Toto chování podle ní ještě více sektě Boko Haram nahrává a pomáhá jí to při rekrutování dalších bojovníků.

 

Právě se děje

Další zprávy