Stopy výbušnin v letadle do Smolenska se nenašly

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
3. 7. 2013 19:00
Verzi o atentátu věřila ještě nedávno třetina Poláků. Vyšetřování ale ještě nekončí
Místo havárie.
Místo havárie. | Foto: Jiří Just

Varšava - Vrak polského prezidentského letounu, který před více než třemi lety havaroval v ruském Smolensku, nenese stopy výbušnin či prvky jejich rozkladu.

Vojenská prokuratura ve Varšavě tak vyvrátila spekulace, s nimiž loni na podzim přišel deník Rzeczpospolita, když napsal, že kriminalisté zjistili v troskách přítomnost trinitrotoluenu (TNT) a nitroglycerinu.

Vyšetřování ale minimálně do října nekončí.

Místo tragédie den poté:

Nitroglycerin v léku

Neštěstí ve Smolensku

Speciál Tu-154 přepravoval začátkem dubna 2010 polskou delegaci k účasti na pietní akci u masového hrobu obětí stalinského režimu v obci Katyň.

Delegace směřovala na místo, kde v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD popravila přes 22 000 polských důstojníků, ovšem letoun havaroval.

Se spekulacemi o explozi přišel deník Rzeczpospolita. Poté, co to vojenská prokuratura popřela, bylo kvůli údajně nepravdivým informacím odvoláno vedení listu. Vláda pak nařídila vyšetřování, jež má okolnosti tragédie vyjasnit.

Šéf prokuratury Ireneusz Szelag oznámil, že analýza více než 250 vzorků z letounu, v němž našlo smrt 96 lidí, včetně bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského, nebyly nalezeny ani známky materiálů, které by mohly být použity k výrobě bomby.

V nalezeném léku na srdce sice byly stopy nitroglycerinu a objevily se rovněž zbytky síry, to ale podle Szelaga samo o sobě nedokazuje přítomnost výbušných substancí.

Výbuch nelze potvrdit ani vyvrátit

Prokuratura již má k dispozici také názory psychologů týkající se posádky tupoleva, jejíž chyby byly podle původní vyšetřovací zprávy jednou z příčin havárie. S ohledem na citlivé údaje je však prý prokuratura zatím nebude zveřejňovat.

Součástí nynějšího vyšetřování je také zkoumání exhumovaných ostatků obětí katastrofy a prvků nalezených poblíž břízy. Právě kvůli nárazu do stromu v husté mlze se měl podle původních závěrů vyšetřování letoun zřítit.

Na dotaz, zda šlo ve Smolensku o výbuch, ovšem Szelag pouze řekl, že dosavadní výsledky to nemohou potvrdit ani vyvrátit. Očekává se, že konečné závěry by mohly být zveřejněny do konce letošního roku.

Přijde omluva novinářů?

Mnozí z těch, jež tragédie zasáhla, proto nyní volají po omluvě.

"Desítky nebo stovky tisíc lidí, kteří začali věřit důkazům o atentátu, byly oklamány. Nyní se to už nedá napravit, nehledě na prohlášení prokuratury," řekl serveru natemat.pl Pawel Deresz, jehož manželka v troskách Tupolevu Tu-154 zahynula.

Omluvit by se podle něj měli přinejmenším novináři, kteří spekulace rozvířili. Autor textu Cezary Gmyz ovšem tvrdí, že stanovisko prokuratury o ničem nesvědčí. "Stopy výbušnin ze vzorku se dají vymazat," řekl polskému rádiu.

Rzeczpospolita zdůraznila, že omluvy se domáhá také premiér Donald Tusk, který prohlásil, že místo výbuchu ve Smolensku byl výbuch neochoty a agrese. "Doufám, že to bude podstatný moment pro ty, kdo tu avantýru rozpoutali, aby stejně hlasitě poprosili o odpuštění ty, které urazili," nechal se slyšet předseda vlády.

Byl to atentát, věří velká část Poláků

Termín vyšetřování byl prodloužen do 10. října. Na přelomu července a srpna se navíc polští experti vydají do Ruska, kde provedou další průzkum.

Letecká katastrofa ve Smolensku stále rozděluje polskou společnost. Značná část veřejnosti se přiklání ke spekulacím, že nešlo o havárii, ale o atentát na bývalého polského prezidenta.

Obrazem: Tak pro svého prezidenta smutnil polský národ

Neslýchaný zločin, trvá na svém Kaczyński

Poté, co list Rzeczpospolita zveřejnil informace o "TNT na palubě", uvažoval každý čtvrtý Polák o tom, že bývalý polský prezident mohl být zavražděn. Letos v dubnu to pak podle průzkumu agentury CBOS byl dokonce každý třetí.

Verzi o atentátu aktivně prosazují politici ze strany vůdce opozičního Práva a spravedlnosti (PiS), dvojčete zesnulého prezidenta Jaroslawa Kaczyńského. "Máme důkazy, že to byl výbuch... Vražda 96 osob je neslýchaný zločin a každý, kdo s tím měl něco společného, musí nést následky," tvrdil.

Konzervativci se nemají v plánu omlouvat ani s ohledem na vyšetřování prokuratury. Podle poslance Samuela Pereiry není důvod věřit výsledkům vyšetřování vzorků, které Polsku poskytla ruská strana. "Určitě (Rusové) nevybrali ty ´nejlepší´," je přesvědčen.

 

Právě se děje

Další zprávy