Stopa z pradávné minulosti. Astronomové zachytili světlo prvních hvězd, které se zrodily ve vesmíru

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2018 21:07
Radioteleskop umístěný v australské observatoři zachytil světelné stopy od vůbec prvních hvězd ve vesmíru. Ty se podle vědců zrodily 180 milionů let po Velkém třesku.
Podívejte se na video, které zevrubně vysvětluje, jak se zrodily první hvězdy. | Video: Youtube.com

Perth (Západní Austrálie) - Astronomové zpozorovali na obloze světelné stopy od vůbec prvních hvězd, které se ve vesmíru zrodily. 

Nečekaný objev zachytil radioteleskop v astronomické observatoři Murchison Radio, která se nachází v Západní Austrálii. Odborníci hovoří o přelomovém objevu a milníku. 

"Je nepravděpodobné, že by se nám kdy povedlo nahlédnout ještě do dřívější historie hvězd," nechal se slyšet Judd Bowman z Arizonské státní univerzity, který výzkum vedl. Studii, na které se podílel i Massachusettský technologický institut (MIT), zveřejnil vědecký časopis Nature

Původně měl radioteleskop zkoumat první důkazy o výskytu vodíkového plynu ve vesmíru. I v tom byl přístroj úspěšný. Vodík se ale nacházel v takovém skupenství, do kterého mohl přejít pouze po intenzivním ultrafialovém záření od hvězd. Tento fakt vědce dovedl k tomu, že v tu chvíli už hvězdy, které jsou z velké většiny tvořeny vodíkem, musely existovat. 

"Je velmi vzrušující pozorovat, jak se rodí naše první hvězdy," citovala americká televize CNN Keitha Bannistera z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu. "I přestože nemůžeme vidět hvězdy samotné, můžeme pozorovat, jaký dopad měly na plyn okolo nich," dodal Bannister. 

Zachycená světla pochází podle odborníků z doby 180 milionů let po Velkém třesku. Díky tomu si teď vědci mohou být jistí i tím, že takzvaný temný věk vesmíru nemohl trvat déle než právě 180 milionů let. Pojem temný věk používají odborníci pro období mezi Velkým třeskem a vznikem nejstarších hvězd. 

Z číselných údajů lze odvodit také to, že nejstarší hvězdy tedy vznikly o devět miliard let dříve než Slunce - hvězda nejblíže vzdálená naší planetě. 

Bowman uvedl, že uveřejnění studie předcházela velmi pečlivá několikaletá práce, během níž vědci museli potvrdit své domněnky. Například různě nasměrovávali anténu radioteleskopu. Podle CNN pracovali na studii dvanáct let.

"Několik posledních let jsme pak skutečně strávili tím, že jsme postupně vylučovali možnosti (co by to mohlo být) jednu po druhé," popsal pro britský portál BBC Bowman.

Video: Vesmírný odpad nám přerůstá nad hlavou. Pomoci může tanec nebo síť

Tři čtvrtě milionu úlomků větších než jeden centimetr má obíhat Zemi. Mohou se opět srážet a těžce poškodit nebo zničit funkční satelit. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy