Ukradený obraz van Gogha se objevil na fotografii mezi mafiány, říká detektiv

Fotografie zobrazuje americké noviny New York Times ze 30. května, ve kterých se objevil článek o krádeži dvou obrazů Vincenta van Gogha, a biografii zloděje Octavea Durhama, který je v roce 2002 ukradl. Mezi nimi leží van Goghův obraz Jarní zahrada, který letos na jaře zmizel z muzea v nizozemském Larenu.
Van Goghův obraz Jarní zahrada za šest milionů eur ukradl zloděj z holandského muzea v březnu 2020.
Van Goghův obraz Jarní zahrada za šest milionů eur ukradl zloděj z holandského muzea v březnu 2020. | Foto: Singer Laren Museum/ Handout via REUTERS

Zloděj si pro obraz přišel 30. března, kdy bylo muzeum Singer Laren u Amsterdamu kvůli koronaviru zavřené. Záznam z kamer ho zachytil, jak před rozedněním vnikl do budovy. Kladivem rozmlátil dvoje skleněné dveře a i s obrazem z muzea utekl, než na místo stihli přijet policisté. 

Od té doby o obrazu nikdo neslyšel, dokud výše zmíněnou fotografii, na které se objevil, ve čtvrtek nezveřejnil soukromý detektiv Arthur Brand. Ten se specializuje na vyhledávání kradeného umění. Podle veřejnoprávní francouzské stanice France24 se mu přezdívá "Indiana Jones uměleckého světa". V minulosti už dokázal vypátrat i Picassův obraz v hodnotě 86 milionů dolarů (2 miliardy korun), popisuje BBC.

Brand fotografii, která podle jeho slov koluje v mafiánských kruzích, dostal od zdroje z jeho "sítě" a následně ji uveřejnil na Twitteru. Jde o první důkaz po třech měsících, který naznačuje, že obraz je v pořádku. 

"Někdy v případě krádeže umění zloději znervózní, když se nedokážou díla zbavit nebo mají podezření, že jim je policie na stopě, a pak ho zničí," řekl Brand agentuře AP. "Tyto fotografie ukazují, že máme co do činění s profesionály. Ta malba stále existuje," dodal.

Podle něj mohli zloději pořídit fotografie proto, že pro obraz v hodnotě šesti milionů eur (v přepočtu 160 milionů korun) hledají kupce. Detektiv se zároveň domnívá, že současní zloději se pokouší napodobit loupež Octavea Durhama, jehož kniha je na fotografii. I jeho alibi policie vyšetřovala, v době krádeže byl ale v nemocnici, píše americký deník New York Times.

O tom, že jsou fotografie autentické ředitel muzea Andreas Blühm nepochybuje. Kromě samotného obrazu totiž soukromý detektiv získal i fotografii zadní strany díla se štítkem, kde je malířovo jméno a název obrazu ve vlámštině. "To můžete získat pouze, pokud máte obraz. Fotografie zadní strany obrazu nejsou publikované, takže jde pravděpodobně o reálné snímky," řekl Blühm americkému deníku. 

Odmítl však už dál komentovat, zda muzeu někdo nabídl obraz výměnou za výkupné. 

Cenný obraz Vincenta van Gogha s názvem Jarní zahrada pochází z roku 1884. Dílo vyobrazuje ženu ve farní zahradě v nizozemském městě Nuenen, které dnes leží na předměstí Eindhovenu na jihu země, kde Vincent van Gogh bydlel s rodiči, protože tam jeho otec působil jako pastor.

Video: Trailer k filmu S láskou Vincent

Trailer k filmu S láskou Vincent | Video: Bohemia Motion Pictures
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy