Stop škrtům! Odbory obklíčily ministerstvo financí v Aténách

ČTK ČTK
11. 6. 2015 12:12
Demonstrací proti vládním úsporným opatřením se plánují zúčastnit i státní zaměstnanci. Zaplatili jsme dost, říkají.
Komunistické odbory obsadily budovu ministerstva financí.
Komunistické odbory obsadily budovu ministerstva financí. | Foto: Reuters

Atény - Úsporná opatření, která - navzdory předvolebním slibům - chystá vládní strana Syriza, vyhnaly Řeky opět do ulic.

Budovu ministerstva financí obklíčily na dvě stovky členů komunistických odborů PAME, kteří na fasádu vyvěsili transparent "Krváceli jsme dost! Zaplatili jsme dost!" odmítající další škrty.

Přitom právě jejich pokračování je podmínkou poskytnutí další mezinárodní úvěrové pomoci Řecku, kterému jinak v nejbližší době hrozí platební neschopnost.

Policie proti akci nezasáhla.

Odpoledne chtějí demonstrovat státní zaměstnanci, a to jen pár hodin před očekávaným jednáním řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Hovořit by měli o poskytnutí další úvěrové pomoci z dohodnutého záchranného programu.

Jednání, která zatím nikam nevedou

Řecký kabinet s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou (ECB) a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) od února jedná o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Původní návrhy, s nimiž minulý týden přišla postupně každá ze stran, si pak Atény a věřitelé vzájemně zamítli.

S novými návrhy přišly Atény tento týden po výzvě věřitelů, ale Evropská komise s nejnovějším plánem není spokojena.

Tsipras s Junckerem jednal už ve středu a v noci na čtvrtek hovořil také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Lídři Řecka, Francie a Německa se podle agentury Reuters shodli na zintenzivnění jednání s věřiteli Atén. Tsipras řekl, že všechny strany budou pracovat na překlenutí zbývajících neshod.

Kancléřka Merkelová dnes podle DPA Řecko vyzvala, aby intenzivně pracovalo na dohodě s mezinárodními věřiteli. "Nyní záleží na každém dnu," zdůraznila kancléřka.

To, co současná řecká vláda předvádí ve vyjednávání, si Brusel nemůže nechat dlouho líbit, říká Ondřej Jonáš. Nereagovat na řecké impertinence by byl podle něj precedens pro extremistické strany. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy