Stop protestům. Thajská vláda vyhlásila výjimečný stav

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 21. 1. 2014 15:12
Policie bude moci vyhlásit zákaz vycházení či zatýkat bez obvinění.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu. | Foto: Reuters

Bangkok - Vládě thajské premiérky Jinglak Šinavatrové došla trpělivost s demonstranty, kteří volají po jejím konci. S platností od středy proto bude v metropoli a přilehlých provinciích platit výjimečný stav.

Šedesát dní trvající opatření má zabránit šíření nepokojů, kvůli nimž je zablokovaná část hlavního města i některá ministerstva.

"Demonstranti zablokovali vládní budovy, banky a vyhrotili situaci, což vedlo ke zraněním a úmrtím. Vláda proto považuje za nezbytné vyhlásit výjimečný stav, aby situaci udržela pod kontrolou," zdůvodnil opatření ministr práce.

 

Chceme mírumilovné jednání

Rovněž premiérka uklidňuje, že policisté a vojáci byli instruováni, aby proti demonstrantům nezasahovali.

"S protestujícími chceme vést mírumilovná jednání, a to v souladu s mezinárodními standardy. Policii jsme nařídili, aby byla s demonstranty trpělivá," řekla novinářům po zasedání vlády.

Bezpečnostní složky budou díky výjimečnému stavu moci vyhlásit zákaz vycházení či zadržovat podezřelé bez formálního obvinění. Lze rovněž cenzurovat média, zakázat politická shromáždění více než pěti lidí nebo vyhlašovat zvláštní bezpečnostní zóny ve městě, poznamenala ČTK.

Podle agentury Reuters ještě vše posoudí Ústavní soud, který může vládní nařízení anulovat.

Jinglak, nebo Tchaksin?

Protesty v ulicích trvají už přes dva měsíce a demonstranti požadují právě odchod Šinavatrové i její - údajně zkorumpované - vlády.

Tvrdí, že ve skutečnosti Thajsku nevládne Jinglak, ale její bratr Tchaksin, jehož z premiérského postu sesadil v roce 2006 vojenský puč.

Foto: Reuters

Demonstranty neuklidnilo ani rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb, které se mají uskutečnit 2. února. Správy země by se podle nich měla chopit nevolená Lidová rada.

 

Právě se děje

Další zprávy