Stop protestům. Thajská vláda vyhlásila výjimečný stav

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 21. 1. 2014 15:12
Policie bude moci vyhlásit zákaz vycházení či zatýkat bez obvinění.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová oznamuje vyhlášení výjimečného stavu. | Foto: Reuters

Bangkok - Vládě thajské premiérky Jinglak Šinavatrové došla trpělivost s demonstranty, kteří volají po jejím konci. S platností od středy proto bude v metropoli a přilehlých provinciích platit výjimečný stav.

Šedesát dní trvající opatření má zabránit šíření nepokojů, kvůli nimž je zablokovaná část hlavního města i některá ministerstva.

"Demonstranti zablokovali vládní budovy, banky a vyhrotili situaci, což vedlo ke zraněním a úmrtím. Vláda proto považuje za nezbytné vyhlásit výjimečný stav, aby situaci udržela pod kontrolou," zdůvodnil opatření ministr práce.

 

Chceme mírumilovné jednání

Rovněž premiérka uklidňuje, že policisté a vojáci byli instruováni, aby proti demonstrantům nezasahovali.

"S protestujícími chceme vést mírumilovná jednání, a to v souladu s mezinárodními standardy. Policii jsme nařídili, aby byla s demonstranty trpělivá," řekla novinářům po zasedání vlády.

Bezpečnostní složky budou díky výjimečnému stavu moci vyhlásit zákaz vycházení či zadržovat podezřelé bez formálního obvinění. Lze rovněž cenzurovat média, zakázat politická shromáždění více než pěti lidí nebo vyhlašovat zvláštní bezpečnostní zóny ve městě, poznamenala ČTK.

Podle agentury Reuters ještě vše posoudí Ústavní soud, který může vládní nařízení anulovat.

Jinglak, nebo Tchaksin?

Protesty v ulicích trvají už přes dva měsíce a demonstranti požadují právě odchod Šinavatrové i její - údajně zkorumpované - vlády.

Tvrdí, že ve skutečnosti Thajsku nevládne Jinglak, ale její bratr Tchaksin, jehož z premiérského postu sesadil v roce 2006 vojenský puč.

Foto: Reuters

Demonstranty neuklidnilo ani rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb, které se mají uskutečnit 2. února. Správy země by se podle nich měla chopit nevolená Lidová rada.

 

Právě se děje

před 1 minutou

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy