Stop policejní zvůli, volaly tisíce lidí ve Washingtonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2014 12:08
Protesty vyvolala smrt několika černochů rukou bělošských policistů.
Do pochodu na centrální Pennsylvania Avenue se zapojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi, dvou černošských obětech údajného policejního násilí.
Do pochodu na centrální Pennsylvania Avenue se zapojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi, dvou černošských obětech údajného policejního násilí. | Foto: Reuters

Washington - Tisíce lidí v sobotu demonstrovaly ve Washingtonu, v New Yorku, Bostonu a dalších amerických městech proti zásahům policistů, při nichž zahynuli neozbrojení černoši.

Podle organizátorů byly protestní akce jedny z největších ve vlně protestů uspořádaných v souvislosti se smrtí černochů, které zabili policisté v poslední době ve městě Ferguson v Missouri, v New Yorku a na jiných místech. Sobotní pochody byly mírové, jen v Bostonu policie zatkla 23 osob, které se pokusily zablokovat dálnici, napsala dnes agentura Reuters.

Do pochodu na washingtonské centrální Pennsylvania Avenue, který v sobotu odpoledne místního času (večer SEČ) dorazil ke Kapitolu, se zapojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi. Browna v srpnu zastřelil strážník ve Fergusonu a Garnera podezřelého z prodeje nezdaněných cigaret v červenci strážník v New Yorku při zásahu udusil. V obou případech velká porota odmítla policisty obvinit.

Komu sloužíte? Koho chráníte?

Na sobotní demonstraci v hlavním městě přišli lidé s transparenty "Na černošských životech záleží" a "Koho chráníte? Komu sloužíte?". V davu demonstrantů se objevil i nápis "Nemohu dýchat", což byla údajně poslední Garnerova slova před násilnou smrtí.

Ozývalo se také obvyklé provolávání "Ruce vzhůru! Nestřílejte!" připomínající tvrzení některých svědků Brownovy smrti, že se černošský mladík podezřelý z krádeže policii vzdával. Podle jiných verzí Brown policistu napadl. Další demonstranti zvolili v sobotu formu protestu nazývanou "die-in", při níž protestující leží na silnici a předstírají smrt.

Účastníci washingtonského pochodu žádali reformu zákona o policii a volali po potrestání případů údajné policejní brutality. "Členové Kongresu, vězte, že to myslíme vážně," prohlásil před Kapitolem známý americký aktivista, reverend Al Sharpton. "Uslyšíte-li o Vánocích zvonění, nemusí to být Santa. Může to být reverend Al přicházející k vašemu domu," prohlásil duchovní. Gwen Carrová, matka mrtvého Garnera, označila pochod za dějinnou událost.

Organizátoři předpovídali účast 5000 lidí, podle agentury AP ale počet příchozích tato očekávání podstatně předčil. Podle pořadatelů akce se demonstrantů sešlo 40 000 až 50 000. Washingtonská policie svůj odhad nezveřejnila.

Protesty, v některých případech násilné, propukají v USA od listopadu, kdy porotci v obou kontroverzních případech odmítli zasahující policisty obvinit. Američtí politici a policejní velitelé vidí řešení spíš než v trestech ve zlepšení policejního výcviku, v instalaci povinných kamer na uniformy strážců pořádku a ve změně některých zákonů.

Tisíce lidí v sobotu stejně jako v pátek vyšly i do ulic New Yorku. Lidé se shromáždili na Washingtonově náměstí na jihu Manhattanu a provolávali heslo "Ne rasistické policii". Někteří nesli makety papírových rakví, na kterých byla jména černochů zabitých v konfliktu s policií.

Podle strážců pořádku byla demonstrace klidná a k žádným násilnostem nedošlo. Protestující ale paralyzovali dopravu na několika rušných dopravních tepnách v centru města, mimo jiné i na Páté avenue. Pozorovatelé odhadli počet účastníků na 20.000 až 30.000.

V Bostonu prošly stovky nespokojenců kolem místní káznice, odkud vězni bouchali na okna cel. Poté se demonstranti vydali k dálnici číslo 93 a pokusili se prorazit řady policistů poblíž vjezdu na tuto komunikaci. Třiadvacet lidí bylo zatčeno.

Tisíce protestujících se sešly také v San Francisku a Oaklandu v Kalifornii. V Oaklandu policie pozatýkala asi 45 lidí. Čeká je prý obvinění z vandalismu, neuposlechnutí výzvy k ukončení demonstrace a odporu při zatýkání. Větší část demonstrací tu ale proběhla pokojně.

Americká média informovala, že se v sobotu demonstrovalo i v Chicagu, Filadelfii, Dallasu, Atlantě, San Francisku či Los Angeles.

Organizátoři předpovídali účast 5000 lidí, podle agentury AP ale počet příchozích tato očekávání podstatně předčil. Podle pořadatelů akce se demonstrantů sešlo 40.000 až 50.000. Washingtonská policie svůj odhad nezveřejnila.

 

Právě se děje

Další zprávy