Stop! Nizozemsko vyhání cizince z coffee shopů

Zahraničí Zahraničí
27. 4. 2012 14:31
Se zákazem konopné turistiky nesouhlasí majitelé ani starosta Amsterdamu
Foto: Policie ČR

Amsterdam - Nizozemská města přijdou o svá největší lákadla pro zahraniční turisty. Soudce v Haagu potvrdil zákaz, jež cizincům znepřístupní vstup do slavných coffee shopů, kde je možné legálně zakoupit marihuanu.

Zákaz začne platit ve třech okresech na jihu země už v květnu, celostátně na konci roku.

"Bude mě to stát 90 % obratu," posteskl si pro BBC Michael Veling, mluvčí Asociace nizozemských prodejců konopí. "To je dobrý důvod, proč by se měl každý proti rozhodnutí postavit."

Nesouhlasí ani starosta Amsterdamu

Lehké drogy jsou v zemi tolerované. Panuje nicméně obava, že turisté ji navštěvují jen kvůli drogám. Navíc hrozí, že v coffee shopech nakupují dealeři a konopí pak prodávají doma.

V Nizozemsku funguje 700 míst, kde je možné pěstovat a prodávat konopí. Policie ale netoleruje držení více než pěti gramů této drogy.

Na stranu majitelů coffee shopů se postavil i amsterdamský starosta Eberhard van der Laan. Podle něj městu hrozí, že přijde o třetinu návštěvníků.

Majitelé coffee shopů se chystají obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Jak dodává BBC, chtějí si stěžovat na diskriminaci. Tvrdí, že nejde zakázat vstup jen na základě místa původu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy