Stop! Nizozemsko vyhání cizince z coffee shopů

Zahraničí Zahraničí
27. 4. 2012 14:31
Se zákazem konopné turistiky nesouhlasí majitelé ani starosta Amsterdamu
Foto: Policie ČR

Amsterdam - Nizozemská města přijdou o svá největší lákadla pro zahraniční turisty. Soudce v Haagu potvrdil zákaz, jež cizincům znepřístupní vstup do slavných coffee shopů, kde je možné legálně zakoupit marihuanu.

Zákaz začne platit ve třech okresech na jihu země už v květnu, celostátně na konci roku.

"Bude mě to stát 90 % obratu," posteskl si pro BBC Michael Veling, mluvčí Asociace nizozemských prodejců konopí. "To je dobrý důvod, proč by se měl každý proti rozhodnutí postavit."

Nesouhlasí ani starosta Amsterdamu

Lehké drogy jsou v zemi tolerované. Panuje nicméně obava, že turisté ji navštěvují jen kvůli drogám. Navíc hrozí, že v coffee shopech nakupují dealeři a konopí pak prodávají doma.

V Nizozemsku funguje 700 míst, kde je možné pěstovat a prodávat konopí. Policie ale netoleruje držení více než pěti gramů této drogy.

Na stranu majitelů coffee shopů se postavil i amsterdamský starosta Eberhard van der Laan. Podle něj městu hrozí, že přijde o třetinu návštěvníků.

Majitelé coffee shopů se chystají obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Jak dodává BBC, chtějí si stěžovat na diskriminaci. Tvrdí, že nejde zakázat vstup jen na základě místa původu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy