Stop diskriminaci žen! Srbské poslankyně zakládají klub

ČTK ČTK
30. 1. 2013 19:22
Ženy chtějí uskupení založit bez ohledu na stranickou příslušnost
Foto: Aktuálně.cz

Bělehrad - Poslankyně srbského parlamentu plánují založení ženského poslaneckého klubu, jehož členkami budou političky bez ohledu na stranickou příslušnost.

Podle zpravodajského portálu BalkanInsight.com chtějí v rámci klubu ženy ze všech parlamentních stran pracovat na odstranění diskirminace žen v srbské společnosti.

Z 250 křesel srbského zákonodárného sboru je jich v současnosti 82 obsazeno ženami, což dává vznikajícímu spolku poměrně významnou sílu.

Poslankyně chtějí pracovat na zákonech vedoucích k odstranění nerovnosti mezi muži a ženami v pracovních příležitostech, zlepšujících ekonomickou situaci žen či zpřístupňujících jim adekvátní zdravotní péči. "Musíme pracovat na zviditelnění ženských témat," řekla poslankyně strany Nové Srbsko Dubravka Filipovská.

Podle úřadů je celých 61 procent žen v Srbsku vedeno v evidenci nezaměstnaných, což představuje značný nepoměr, neboť celková úroveň nezaměstnanosti v zemi je okolo 27 procent. Ženy přitom podle předloňského sčítání lidu tvoří 51,4 procenta populace.

 

Právě se děje

před 18 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy