Stop diskriminaci žen! Srbské poslankyně zakládají klub

ČTK ČTK
30. 1. 2013 19:22
Ženy chtějí uskupení založit bez ohledu na stranickou příslušnost
Foto: Aktuálně.cz

Bělehrad - Poslankyně srbského parlamentu plánují založení ženského poslaneckého klubu, jehož členkami budou političky bez ohledu na stranickou příslušnost.

Podle zpravodajského portálu BalkanInsight.com chtějí v rámci klubu ženy ze všech parlamentních stran pracovat na odstranění diskirminace žen v srbské společnosti.

Z 250 křesel srbského zákonodárného sboru je jich v současnosti 82 obsazeno ženami, což dává vznikajícímu spolku poměrně významnou sílu.

Poslankyně chtějí pracovat na zákonech vedoucích k odstranění nerovnosti mezi muži a ženami v pracovních příležitostech, zlepšujících ekonomickou situaci žen či zpřístupňujících jim adekvátní zdravotní péči. "Musíme pracovat na zviditelnění ženských témat," řekla poslankyně strany Nové Srbsko Dubravka Filipovská.

Podle úřadů je celých 61 procent žen v Srbsku vedeno v evidenci nezaměstnaných, což představuje značný nepoměr, neboť celková úroveň nezaměstnanosti v zemi je okolo 27 procent. Ženy přitom podle předloňského sčítání lidu tvoří 51,4 procenta populace.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy