Stop diskriminaci žen, rozkázala izraelská ministryně

Jana Černá
11. 5. 2013 15:30
Chce ženám garantovat rovnoprávnost i v rámci komunit věřících. Dnes tomu tak není
Cipi Livniová.
Cipi Livniová. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelská ministryně spravedlnosti oznámila, že její úřad pracuje na návrhu zákona, který zcela zakáže segregaci žen a mužů.

Cipi Livniová tak zareagovala na politickou diskusi, kterou otevřel izraelský generální prokurátor Jehuda Weinstein.

Ten doporučil ministrům, aby "rychle, efektivně a rozhodně" zakročili proti nerovnému zacházení se ženami ve veřejném prostoru, napsal deník The New York Times.

V ortodoxních oblastech dodnes musí ženy sedět na zadních sedadlech autobusů nebo například nesmí pracovat v médiích. Rovněž musí dbát na to, aby jejich oblečení splňovalo požadavky přísných církevních tradic.

"Diskriminaci žen ve veřejných prostorách, ve veřejných službách nesmíme dovolit," prohlásila Livniová pro izraelské Vojenské rádio. "Zadala jsem ministerstvu spravedlnosti, ať vytvoří legislativu, která udělá z jakékoli segregace žen a jejich ponižování na veřejnosti trestný čin," řekla.

Téma je příčinou dlouhodobých sporů mezi izraelskou většinou a ultraortodoxními židy, kteří se přísné církevní tradice snaží prosadit do veřejného života.

Weinsteinův požadavek naopak volá po tom, aby všem byla přístupná libovolná sedadla v autobuse a aby všichni mohli vstupovat dveřmi u řidiče; dále žádá, aby sezení v publiku při veřejných obřadech, jako jsou pohřby, bylo smíšené; a chce mimo jiné zakázat vyvěšování pouličních cedulí, které ženám přikazují nosit cudné oblečení, vyjmenovává deník.

Izrael židovský i demokratický

Takto otevřená politická diskuse přichází v době, kdy radikální věřící nemají své zástupce v koaliční vládě premiéra Benjamina Netanjahu, a prosazení nového zákona se tak zdá možné.

"Je to velmi důležité poselství, které říká, že nenecháme náboženský extremismus zvítězit," cituje list Ronitu Heydovou, ředitelku hnutí Šatil, což je sdružení několika skupin bojujících proti segregaci.

"Izrael může být zároveň židovský a liberální, demokratický stát. Tehdy, až církevní zákony převládnou nad demokracií, se dostaneme do nebezpečí."

Ze strachu z jednotek náboženských radikálů, dohlížejících na dodržování tradic, přestali zadavatelé reklamy v Jeruzalémě na billboardech a plakátech v autobusech zobrazovat ženy, popřípadě si dávají pozor na to, co mají figurantky na sobě.

V tomto svatém městě s rozsáhlou komunitou věřících jsou ženy, které trvají na sezení na předních místech v autobusech, předmětem slovního a někdy i fyzického napadání, uvádí Reuters.

"Nový zákon bude vytvořen v následujících týdnech a pomůže v boji proti ostudnému a násilnému fenoménu nadávání a plivání na ženy. Bude to další krok k rovnoprávnosti mezi muži a ženami v Izraeli v roce 2013," uvedla k tomu Livniová.

Ženy u Zdi nářků?

Předmětem častých sporů je i to, zda a za jakých podmínek mají ženy mít přístup ke Zdi nářků. Jediný pozůstatek zbořeného židovského chrámu patří k nejposvátnějším místům judaismu.

S "posvěcením" úřadů se u něj v pátek poprvé svobodně modlily ženy. Plný přístup ke Zdi nářků a stejný rituál, jako přísluší mužům, povolil ženám nedávný soudní verdikt. Na místo přišly s modlitebními šálami, což ortodoxní judaismus povoluje pouze mužům.

Feministické skupině Ženy Zdi se ale v jejím počínání snažila zabránit asi tisícovka ultra-ortodoxních věřících, a byl proto nutný zásah policie. Ta byla na akci přítomna od samého začátku a pro rušení veřejného pořádku zatkla pět mužů, napsala ČTK.

Napětí panující u Zdi nářků kvůli restrikcím, jež uplatňují ultraortodoxní židé, před soudním zamítnutím označovat postup Žen Zdi za "provokaci" vygradovalo zatčením několika žen, jež tam přišly s modlitebními šálami. Zatčení vyvolalo kritiku nejen mezi liberálními židy v Izraeli, ale i v USA, uvedla agentura.

 

Právě se děje

Další zprávy