Stojí vlaky i autobusy, nevyšly ani noviny. V Řecku začala generální stávka

ČTK ČTK
28. 11. 2018 13:26
V Řecku začala generální stávka za zvýšení minimální mzdy. V řadě měst, včetně Atén či Soluně, způsobila ve středu chaos v dopravě. Ochromena zůstala železniční i autobusová veřejná doprava, trajekty zůstaly v docích, v zemi také nevyšly noviny. V centru Atén má navíc proběhnout několik demonstrací.
Nemůžu koupit vnukovi ani čokoládu, stežuje si řecký důchodce. Zemi ochromila generální stávka proti dalšímu snižování penzí a proti zvyšování daní. | Video: Reuters

"Politika úsporných programů, která trestá zaměstnance, musí skončit jednou provždy," uvádí se v prohlášení největších řeckých odborů zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, které stávku organizují. Protestují proti dalšímu snižování penzí a zvyšování daní.

Navíc požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před úspornými opatřeními. Ta musela vláda přijímat v předchozích letech, aby získala záchranné úvěry od mezinárodních věřitelů.

Řecko opustilo masivní záchranný program koncem srpna po téměř devíti letech úspor. Stále však dluží miliardy eur a zůstává pod dohledem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, který má zajistit, že se země neodchýlí od fiskálních cílů. Mezinárodní věřitelé také letos v září po kontrole financí Řecka zatím nepovolili zrušení snížení penzí, které má začít platit od příštího roku.

Vláda Alexise Tsiprase, kterou také příští rok čekají parlamentní volby, slíbila, že obnoví kolektivní vyjednávání s odboráři o zvýšení minimální mzdy. Podle odborářů ale zatím vláda neuvedla konkrétní částky. Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před přijetím úspor, tedy na 751 eur (asi 19 500 korun) ze současných 580 eur (asi 15 000 korun).

Tento měsíc pořádali jednodenní stávku i největší řecké odbory zaměstnanců ve státním sektoru, které rovněž požadují zvýšení mezd a penzí a snížení daní.

 

Právě se děje

Další zprávy