Sto dnů hladovění na Sibiři: Má Sencov šanci na propuštění? Připomeňte si protest vězněného režiséra

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
21. 8. 2018 14:48
Přesně před 100 dny začal ukrajinský režisér Oleh Sencov ve věznici na Sibiři držet hladovku. Požaduje propuštění všech 64 Ukrajinců, které vězní ruský režim Vladimira Putina. Za jeho osvobození se přimlouvají ochránci lidských práv, české ministerstvo zahraničí i herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. Za co je Sencov vězněn? A má naději, že se dostane na svobodu? Připomeňte si jeho případ v přehledných otázkách a odpovědích.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Kdo je Oleh Sencov?

Dnes dvaačtyřicetiletý rodák z krymského Simferopolu se dříve živil jako profesionální hráč počítačových her a vlastnil i internetovou kavárnu. Dálkově studoval režii v Moskvě a toužil natáčet filmy. V roce 2012 debutoval s filmem Gamer z prostředí hráčů počítačových her. Film byl poměrně úspěšný na artových festivalech v Rusku, Nizozemsku nebo třeba Kanadě.

Sencov pak začal pracovat na dalším filmu Nosorožec, když vypukly na podzim 2013 protesty proti rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o asociaci s Evropskou unií. Do demonstrací se Sencov aktivně zapojil. Po obsazení Krymu ruskou armádou pomáhal zásobovat zablokované ukrajinské vojáky. Na rozdíl od mnoha jiných prokyjevských aktivistů po anexi neodjel pryč z poloostrova.

Za co byl Oleh Sencov odsouzen?

Sencova odsoudil ruský vojenský soud ke 20 letům vězení za to, že měl šéfovat teroristické skupině, která na jaře 2014 podpálila dveře kanceláří dvou prokremelských organizací. Podle prokuratury skupinu tvořil ještě Hennadij Afanasjev, Olexandr Kolčenko a Oleksij Čirnij.

Během soudu obžaloba ukázala nahrávku skryté kamery, na které Čirnij žádá svého známého, jestli by mu nemohl sehnat nějakou výbušninu. Prokuratura tvrdila, že jednal na příkaz Sencova a skupina plánovala výbuchem zničit památník Leninovi v Simferopolu. Kolčenko dostal deset let vězení, Čirnij a Afanasjev spolupracovali s vyšetřovateli a dostali po sedmi letech.

Proč Sencovovi podporovatelé považují soud za zmanipulovaný?

Obžaloba se opírala prakticky výhradně o svědectví Čirnije, který se v minulosti léčil na psychiatrii. Hennadij Afanasjev u soudu odvolal své předchozí svědectví s odůvodněním, že byl vyšetřovateli mučen elektrickým proudem. Sencov a Kolčenko vždy obvinění odmítali s tím, že nesouhlasí s anexí poloostrova, ale využívali výhradně nenásilné metody protestu.

Obžaloba tvrdila, že Sencov a Kolčenko jsou členy krajně pravicové skupiny Pravý sektor. Jako důkaz v Sencovově případě uváděla, že při domovní prohlídce u něj nalezla film Obyčejný fašismus, což je slavný protinacistický film sovětského režiséra Michaila Romma. Navíc antifašista Kolčenko měl v minulosti naopak s místními neonacisty řadu konfliktů. Aktivisté ze Simferopolu tvrdí, že celý proces vznikl kvůli tomu, že bývalí důstojníci ukrajinské tajné služby SBU, kteří přešli do ruské FSB, potřebovali rychle ukázat novým nadřízeným, že jsou efektivní.

Co Sencov hladovkou sleduje?

K výkonu trestu byl Oleh Sencov v listopadu 2017 odvezen do kolonie Bílý Medvěd v městečku Labytnangi za polárním kruhem na břehu Karského moře. 14. května vyhlásil Sencov hladovku s tím, že požaduje propuštění všech 64 ukrajinských vězňů nacházejících se v ruských vězeních. Vězeňská správa ho varovala, že bude vyživován násilně pomocí sondy přes nos. Nakonec došlo ke kompromisu a Sencov každý den pije speciální tekutou výživu.

Jaký je nyní jeho zdravotní stav?

Velmi špatný. Minulý týden filmařův advokát Dmitrij Dinze oznámil, že Sencov je velmi slabý a tep má jen 40 úderů za minutu. V dopise své sestře režisér napsal, že cítí, že konec je blízko, a na propuštění nemyslí. Kreml to popírá s tím, že jeho stav je "uspokojivý".

Co bude s ukrajinským filmařem dál?

Oleh Sencov v závěrečné řeči před soudem prohlásil, že je mu úplně jedno výše trestu, protože si ho stejně neodsedí. Dnes je pravděpodobné, že pokud nezemře, ruská strana ho skutečně osvobodí, protože tlak je velký. Na druhou stranu Kreml by nerad vypadal, že ustupuje nátlaku.

Sencov by se mohl stát součástí velké výměny vězněných Ukrajinců za ruské vojáky a separatistické aktivisty, kteří jsou v ukrajinských vězeních. Kreml tak učinil například s další známou vězeňkyní Naděždou Savčenkovou.

Video: Západ je jako mizerný hotel, Rusko jako vězení, říká Lucas

Rusové na Západ pohlížejí se zděšením a opovržením. V éře brexitu a Trumpa je těžké si myslet, že je Západ v dobré kondici, říká editor The Economist | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy