Nezapomeneme, řekl Sting v Bataclanu. První koncert po útocích v Paříži začal minutou ticha

ČTK ČTK
12. 11. 2016 22:27
Rok po teroristickém útoku se otevřel pařížský klub Bataclan, ve kterém bylo islamisty zavražděno devět desítek lidí. Jeho otevření zahájil minutou ticha sám britský zpěvák Sting.
Sting vystoupil v sobotu večer v Bataclanu.
Sting vystoupil v sobotu večer v Bataclanu. | Foto: Reuters

Paříž- Minutou ticha začal v sobotu večer koncert britského zpěváka Stinga, kterým se v předvečer prvního výročí teroristických útoků v Paříži se 130 mrtvými opět otevřel pařížský klubu Bataclan.

Přímo v klubu islamisté zavraždili devět desítek lidí, kteří přišli na koncert americké rockové skupiny Eagles of Death Metal. Renovovaná koncertní síň byla plná lidí i silných emocí."Dnes večer máme dva úkoly: vzpomínat a oslavovat život. Nezapomeneme," prohlásil Sting na úvod.

"Je to po roce poprvé, co jsem si vyšel na veřejnost. Nechodím do kina, na koncerty, jen si nakoupím a celou dobu sedím doma," svěřil se agentuře AFP třicátník Aurélien, který před rokem přežil útok v klubu. "Dnes večer se vracím k životu, jaký jsem vedl před tím. Je to povinnost, závazek být tady, protože 90 lidí sem už nikdy přijít nemůže," dodal chvějícím se hlasem.

Hudebník Sting v pařížském koncertním sále Bataclan.
Hudebník Sting v pařížském koncertním sále Bataclan. | Foto: Reuters

Diváci přišli s růžemi

Před klubem ležely květiny a plály svíčky k uctění památky obětí tří islamistů, kteří vtrhli do klubu a palbou z útočných pušek rozsévali smrt, než se vyhodili do povětří. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Hodně diváků přišlo do klubu s růžemi. "Myslím, že to bude dojemný večer. Je dobře, že se Bataclan vrací ke své identitě, není důvod to měnit," uvedla osmačtyřicetiletá Claire, která na místo dorazila s více než dvouhodinovým předstihem, "kvůli Stingovi, oslavě života a uctění památky obětí".

Police před koncertem posílila bezpečnostní opatření a cestou na koncert bylo podle agentury AP nutné zdolávat zátarasy a důkladné prohlídky. Desítky po zuby ozbrojených policistů vítaly šťastlivce, kteří sehnali lístky na beznadějně vyprodaný koncert. Jeho výtěžek má podpořit pozůstalé po obětech pařížských útoků.

Stingův zhruba hodinový koncert má natočit a francouzská televize TV5 a odvysílat do celého světa v noci z neděle na pondělí.

V neděli, přesně rok po útoku, se u síně uskuteční pietní shromáždění, při němž podle francouzských médií bude odhalena pamětní deska. Ceremoniálu se zúčastní zřejmě i hudebníci ze skupiny Eagles of Death Metal, jejíž představení masakr přerušil.

 

Právě se děje

Další zprávy