Stíhačky v turistickém ráji. Japonská Okinawa se bouří proti americké základně

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 2. 2019 19:58
Obyvatelé japonského ostrova Okinawa dostanou v neděli šanci vyjádřit svůj nesouhlas s budováním nové americké vojenské základny. Japonská vláda se rozhodla přestěhovat americkou základnu Futenma z hustě obydlené oblasti do rybářské zátoky Henoko. Místní ale s výstavbou nesouhlasí a raději by viděli americké vojáky z ostrova nadobro odcházet. Na Okinawě žije asi 1,3 milionu obyvatel a skoro 30 tisíc amerických vojáků. Jejich soužití vyvolává ve společnosti dlouhodobé napětí. Pro USA má základna strategický význam, navíc Američané garantují japonskou bezpečnost. Očekává se proto, že pro Tokio nebude referendum závazné. Práce na výstavbě nové základny už stejně začaly.
Záběry americké letecké základny Kadena na Okinawě | Video: Youtube.com/AiirSource Military

Okinawa (od naší zpravodajky) - Na japonském ostrově Okinawa teplota stoupá na příjemných 25 stupňů i na konci ledna. Palmy v ulicích hlavního města Naha, obchody s nafukovacími kruhy a nespočet restaurací napovídají, že místní pláže v sezoně hojně využívají turisté. Návštěvníky ale už při příletu na letiště čeká překvapující zážitek.

Zatímco dopravní letadlo dosedá na dráhu, jen o pár set metrů dál startují dvě stíhačky. Po chvíli krouží na obloze nad modrou hladinou moře.

V bezprostřední blízkosti běžného letiště se nachází základna japonských leteckých sil. Jen o kousek dál pak vojenský přístav. Asi deset kilometrů od Nahy je zase Futenma, letecká základna námořní pěchoty Spojených států amerických. Přes 2,5 kilometru dlouhá přistávací plocha leží uprostřed hustě osídlené oblasti.

Hluk z vrtulníků, stíhaček a další vojenské techniky narušuje klid a tropickou atmosféru několikrát denně už od konce druhé světové války. Proto chce japonská vláda základnu Futenma přesunout do řidčeji osídlené severní části ostrova.

Místní obyvatelé ale z plánu nadšení nejsou. Přestěhování několika tisíců amerických vojáků i s technikou znamená vybudování nové základny. "Na přítomnost amerických vojáků je tu dost lidí už vyloženě alergických," vysvětluje místní průvodce.

Jak moc je to pravda, se ukáže po nedělním referendu, které uspořádali odpůrci základny. 

Americká základna Futenma.
Americká základna Futenma. | Foto: Wikimedia Commons

Jeho výsledky ale budou nezávazné. Hlasování zabránit výstavbě na severu ostrova už nejspíš nemůže. Práce v zátoce Henoko už stejně začaly. Od listopadu dělníci na moři chystají prostor, který zasypou zeminou a kamením.

Proti lidem

Výsledky, které ukážou stanovisko obyvatel, budou ale i tak důležité. Ostrov, který od konce války až do 70. let spravovaly Spojené státy, má na podobu národní politiky relativně velký vliv. Od loňského podzimu stojí v čele prefektury Okinawa guvernér Denny Tamaki, nezávislý politik stojící v opozici vůči vládnoucí Liberálně demokratické straně, jejímž předsedou je japonský premiér Šinzó Abé.

"Okinawští obyvatelé už dlouho bojovali za odstranění, reorganizaci a zmenšení vojenských základen. Japonská vláda ale tuto otázku ignorovala a raději vsadila na stabilitu bezpečnostní smlouvy s USA," vysvětlil pro americký server NBC News Hiroyuki Teruya, politolog z Okinawské univerzity.

Okinawa je sice malé, zato strategicky velmi důležité území. Ačkoliv tvoří zhruba jedno procento plochy Japonska, sídlí zde asi dvě třetiny z celkové rozlohy amerických vojenských základen na japonských ostrovech.

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě citlivou záležitostí. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Také před třemi lety byl americký voják odsouzen k 2,5 roku vězení za znásilnění japonské turistky.

Lidé se si také stěžují na ničení životního prostředí. Petici, která žádá zastavení prací na budování základny Henoko, podepsalo přes 200 tisíc lidí včetně známých osobností. Naposledy to byl například Brian May, legendární kytarista britské kapely Queen. 

Podle ochránců přírody základna ohrozí mořský ekosystém. V oblasti žije například vzácný dugong indický.

"Děláme všechno pro to, aby všichni lidé přišli volit," říká k referendu Osamu Toguči, vůdce místní skupiny, která proti nové základně bojuje. "Referendum je skutečným testem místní demokracie. Je to něco, co musí být vládou respektováno."

 

Právě se děje

před 16 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 48 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy