Stíhačky v turistickém ráji. Japonská Okinawa se bouří proti americké základně

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 2. 2019 19:58
Obyvatelé japonského ostrova Okinawa dostanou v neděli šanci vyjádřit svůj nesouhlas s budováním nové americké vojenské základny. Japonská vláda se rozhodla přestěhovat americkou základnu Futenma z hustě obydlené oblasti do rybářské zátoky Henoko. Místní ale s výstavbou nesouhlasí a raději by viděli americké vojáky z ostrova nadobro odcházet. Na Okinawě žije asi 1,3 milionu obyvatel a skoro 30 tisíc amerických vojáků. Jejich soužití vyvolává ve společnosti dlouhodobé napětí. Pro USA má základna strategický význam, navíc Američané garantují japonskou bezpečnost. Očekává se proto, že pro Tokio nebude referendum závazné. Práce na výstavbě nové základny už stejně začaly.
Záběry americké letecké základny Kadena na Okinawě | Video: Youtube.com/AiirSource Military

Okinawa (od naší zpravodajky) - Na japonském ostrově Okinawa teplota stoupá na příjemných 25 stupňů i na konci ledna. Palmy v ulicích hlavního města Naha, obchody s nafukovacími kruhy a nespočet restaurací napovídají, že místní pláže v sezoně hojně využívají turisté. Návštěvníky ale už při příletu na letiště čeká překvapující zážitek.

Zatímco dopravní letadlo dosedá na dráhu, jen o pár set metrů dál startují dvě stíhačky. Po chvíli krouží na obloze nad modrou hladinou moře.

V bezprostřední blízkosti běžného letiště se nachází základna japonských leteckých sil. Jen o kousek dál pak vojenský přístav. Asi deset kilometrů od Nahy je zase Futenma, letecká základna námořní pěchoty Spojených států amerických. Přes 2,5 kilometru dlouhá přistávací plocha leží uprostřed hustě osídlené oblasti.

Hluk z vrtulníků, stíhaček a další vojenské techniky narušuje klid a tropickou atmosféru několikrát denně už od konce druhé světové války. Proto chce japonská vláda základnu Futenma přesunout do řidčeji osídlené severní části ostrova.

Místní obyvatelé ale z plánu nadšení nejsou. Přestěhování několika tisíců amerických vojáků i s technikou znamená vybudování nové základny. "Na přítomnost amerických vojáků je tu dost lidí už vyloženě alergických," vysvětluje místní průvodce.

Jak moc je to pravda, se ukáže po nedělním referendu, které uspořádali odpůrci základny. 

Americká základna Futenma.
Americká základna Futenma. | Foto: Wikimedia Commons

Jeho výsledky ale budou nezávazné. Hlasování zabránit výstavbě na severu ostrova už nejspíš nemůže. Práce v zátoce Henoko už stejně začaly. Od listopadu dělníci na moři chystají prostor, který zasypou zeminou a kamením.

Proti lidem

Výsledky, které ukážou stanovisko obyvatel, budou ale i tak důležité. Ostrov, který od konce války až do 70. let spravovaly Spojené státy, má na podobu národní politiky relativně velký vliv. Od loňského podzimu stojí v čele prefektury Okinawa guvernér Denny Tamaki, nezávislý politik stojící v opozici vůči vládnoucí Liberálně demokratické straně, jejímž předsedou je japonský premiér Šinzó Abé.

"Okinawští obyvatelé už dlouho bojovali za odstranění, reorganizaci a zmenšení vojenských základen. Japonská vláda ale tuto otázku ignorovala a raději vsadila na stabilitu bezpečnostní smlouvy s USA," vysvětlil pro americký server NBC News Hiroyuki Teruya, politolog z Okinawské univerzity.

Okinawa je sice malé, zato strategicky velmi důležité území. Ačkoliv tvoří zhruba jedno procento plochy Japonska, sídlí zde asi dvě třetiny z celkové rozlohy amerických vojenských základen na japonských ostrovech.

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě citlivou záležitostí. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů. Také před třemi lety byl americký voják odsouzen k 2,5 roku vězení za znásilnění japonské turistky.

Lidé se si také stěžují na ničení životního prostředí. Petici, která žádá zastavení prací na budování základny Henoko, podepsalo přes 200 tisíc lidí včetně známých osobností. Naposledy to byl například Brian May, legendární kytarista britské kapely Queen. 

Podle ochránců přírody základna ohrozí mořský ekosystém. V oblasti žije například vzácný dugong indický.

"Děláme všechno pro to, aby všichni lidé přišli volit," říká k referendu Osamu Toguči, vůdce místní skupiny, která proti nové základně bojuje. "Referendum je skutečným testem místní demokracie. Je to něco, co musí být vládou respektováno."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy